تاریخ: ۱۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۹
هراس بن سلمان از  پرداختن به مسئله قدس

خالد الجیوسی
­رای الیوم

بن سلمان در مصاحبه اخیر خود پس از یک دوره غیبت طولانی با پرداختن به مسائل متعددی چون ایران، یمن، ترور خاشقچی و رابطه با آمریکا و کشورهای اسلامی، از بیم واکنش تند ملت های عرب از اظهار نظر درباره فلسطین و معامله قرن خودداری کرد.
محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی پس از یک دوره غیبت قابل توجه، مصاحبه های مفصل و مطبوعاتی خود را درباره برخی مسائل محلی و بین المللی از سر گرفت. وی از زمان تصدی ولیعهدی عربستان همواره به طور مکتوب و شفاهی با رسانه ها مصاحبه می کرد. او نخستین بار با ارائه چشم انداز اقتصادی ۲۰۳۰، خود را شخصیت اصلاح طلبی به جهانیان معرفی کرد که علاوه بر اعطای حق رانندگی به زنان، به محدود کردن جریان الصحوه و همچنین محدود کردن موسسه امر به معروف و نهی از منکر در عربستان پرداخت و کمپینی برای مبارزه با فساد و ریشه کنی آن به راه انداخت, اقدامی که در نتیجه آن، شماری از مقامات درجه یک عربستان در هتل مشهور ریتز کارلتون در ریاض زندانی شدند.
محمد بن سلمان به تازگی روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن را برای مصاحبه انتخاب کرد. غسان شربل سردبیر روزنامه پس از گذشت حدود هشت ماه از ترور جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در کنسولگری این کشور در ترکیه، با وی مصاحبه کرد. ترور خاشقچی باعث ایجاد یک جنجال جهانی شد. محمد بن سلمان به دست داشتن در این حادثه و اینکه این اقدام به دستور شخص وی صورت گرفته است، متهم شد. ولیعهد سعودی در این مصاحبه با دردناک خواندن ترور خاشقچی، از طرف هایی که قصد سوء استفاده سیاسی از این حادثه را دارند از جمله ترکیه خواست مدارک خود را تحویل دادگاه های عربستان دهند تا عدالت برقرار و همه متهمان محاکمه شوند.
بن سلمان در این مصاحبه تمایلی به جنگ از خود نشان نداد و گفت دستان کشورش برای صلح دراز است. وی با این حال به طور مستقیم و با صراحت ایران را مسئول حمله اخیر به دو نفتکش از جمله یک نفتکش ژاپنی در دریای عمان دانست. بن سلمان گفت ایران با حمله به نفتکش های یاد شده در زمان حضور نخست وزیر ژاپن در تهران، قصد ضربه زدن به تلاش هایی را داشت که برای برقراری صلح صورت می گیرد. در صحنه ای که دوربین ها آن را ضبط کرده اند, به نظر می رسد نخست وزیر ژاپن حامل نامه ای از دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با تهران بود اما (آیت الله)علی خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران گفت مخالف نامه نگاری با شخصی چون ترامپ است و در نتیجه نخست وزیر ژاپن مجبور شد نامه را کنار بگذارد و روی نامه بنشیند, صحنه ای که لنزهای دوربین آن را ثبت کرده اند.
محمد بن سلمان با انتقاد از عملکرد منفی نظام ایران و اینکه نظام ایران همچنان تمایلی به گفتگو ندارند، بدون اینکه منتظر پایان تحقیقات و ارائه مستندات آمریکا باشد، با قاطعیت ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش ها متهم کرد. محمد بن سلمان این اقدام را واکنش ایرانی ها به تخریب تلاش ها برای صلح و بی احترامی آنها به نخست وزیر ژاپن دانست که برای میانجیگری آمده بود.
بن سلمان با خودداری از به کارگیری لحن تهدید آمیز خود علیه تهران که پیشتر از آن استفاده می کرد، سعی کرد این معرکه را به داخل ایران و حمایت از اقلیت ها منتقل کند. وی در این مصاحبه با خواست و اراده جامعه جهانی همراه شد و بر تحریم مجدد ایران و ضرورت اتخاذ موضعی قاطع علیه این کشور توسط جامعه جهانی تاکید کرد. ولیعهد سعودی اظهار امیدواری کرد نظام ایران به یک کشور عادی تبدیل شود و به رویکرد خصمانه خود پایان دهد. وی در سخنان خود درباره نحوه برخورد با هر گونه تهدید علیه ملت، حاکمیت و منافع حیاتی عربستان توضیحی نداد و فقط گفت: در مواجهه با هر تهدیدی تردید نخواهد کرد.

بن سلمان در این مصاحبه هیچ تمایلی برای پایان دادن به جنگ چهار ساله در یمن از خود نشان نداد. وی گفت کشورش از تلاش برای دستیابی به یک راه سیاسی در یمن حمایت می کند اما با حضور شبه نظامیان غیر وابسته به موسسات دولتی یمن در مرزهای عربستان موافقت نخواهد کرد. بن سلمان افزود شبه نظامیان حوثی مسوولیت حمله به فرودگاه ابها را بر عهده دارند و این جنگ، جنگی یک جانبه با هدف اجرای برنامه های ایران علیه منافع یمن و ملت این کشور توسط حوثی هاست. ولیعهد سعودی نشان داد که بر ادامه این جنگ اصرار دارد زیرا به اعتقاد وی, هدف این جنگ فقط آزادی یمن نیست بلکه تحقق آسایش و شکوفایی برای همه مردم این کشور است و این در حالی است که سازمان های حقوقی از تبدیل یمن خوشبخت به یمن جنگ زده و شکست خورده و افزایش شمار کشته ها از میان غیر نظامیان سخن می گویند و اینکه شهروندان یمنی در طول روز حتی یک وعده غذا هم برای خوردن نمی یابند، پس آسایش و امنیتی که بن سلمان از آن سخن می گوید, کجاست ؟ اینها سوالاتی است که مخالفان بن سلمان مطرح می کنند.
خالد الجیوسی نوشت: محمد بن سلمان همواره تمایل دارد بین مقامات سوری و همپیمانان آنها یعنی ایران تفاوت قائل شود به طوری که وی حتی در مصاحبه اخیر خود, هیچ گونه انتقادی به بشار اسد رئیس جمهور سوریه وارد نکرد و وی را مسوول اوضاع کنونی این کشور ندانست. وی اهداف عربستان را در سوریه «شکست داعش، جلوگیری از بازگشت سازمان های تروریستی، مقابله با نفوذ ایران که به گفته وی, باعث بی ثباتی در سوریه می شود و همچنین انتقال قدرت در این کشور با استفاده از شیوه های ممکن» دانست.
بن سلمان در این مصاحبه گفت روابط عربستان با آمریکا با قدمتی هفتاد ساله از اهمیت راهبردی برخوردار است که به گفته وی, تحت تاثیر تبلیغات رسانه ای مختلف قرار نخواهد گرفت بلکه عربستان سعی می کند از طریق آشکار کردن حقایق, افکار اشتباه برخی طرف‌ ها را در آمریکا و دیگر کشورها برطرف کند. بن سلمان هرچند گفت در روابط با کشورها مقابله به مثل می کند, اما از پاسخگویی به اهانت های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به کشورش خودداری کرد .
ولیعهد سعودی برخلاف تبلیغاتی که در شبکه های مجازی عربستان علیه ترکیه با هدف تحریم این کشور صورت می گیرد, در مصاحبه خود ترجیح داد از تشدید درگیری های کلامی خودداری کند و اعلام کرد: کشورش به عنوان خادم حرمین شریفین تمایل به برقراری روابط قوی با همه کشورهای اسلامی از جمله ترکیه دارد و وارد بگو مگوهایی نخواهد شد که به ضرر کشورش و همچنین جهان اسلام است.
رای الیوم در ادامه نوشت: بن سلمان در مصاحبه خود به بحران قطر اشاره نکرد، گویی اوضاع همچون سابق است یا اینکه به سمت بحرانی تر شدن پیش می رود. وی همچنین هیچ اظهار نظری مثبت یا منفی درباره معامله قرن نکرد. این در شرایطی است که کشورش به همراه امارات برای شرکت در کنفرانس بحرین یعنی بخش اقتصادی معامله قرن آماده می شود. بن سلمان در این سخنان حمایت کشورش را از اجرای معامله قرن تکذیب نکرد و ترجیح داد سخنی در این زمینه نگوید تا با انتقادات ملت های عرب مواجه نشود.
بن سلمان در بخشی از مصاحبه خود درباره وضعیت داخلی عربستان اعلام کرد به بهبود وضعیت رفاهی مردم عربستان ادامه خواهد داد و در مبارزه با افراط گرایی, زمان را از دست نخواهد داد. به گفته وی, مهمترین مظاهر مبارزه با افراط گرایی، دستیابی به فضای باز سیاسی و نمونه هایی از زندگی غربی است که آخرین مورد آن, افتتاح دیسکوی حلال در جده است که البته پس از اعتراض گسترده مردمی، مقامات عربستان از ان اعلام برائت کردند. شاید این مساله نوعی از انواع مقاومت علیه دیدگاه های بن سلمان برای ایجاد تغییرات در عربستان باشد.
ولیعهد عربستان اذعان می کند که چشم انداز اقتصادی وی مثل هر طرح راهبردی دیگر, می تواند تعدیل یا مدرن شود. در همین زمینه می توان به سخنان وی مبنی بر پایبندی به عرضه سهام شرکت آرامکو اشاره کرد که گفته است در شرایط و زمان مناسب این کار را خواهد کرد. وی با این حال از تعیین زمان عرضه سهام خودداری کرد که برخی این اقدام را عقب نشینی بن سلمان از عرضه سهام شرکت دانسته اند.
الجیوسی خاطر نشان کرد: انتخاب الشرق الاوسط برای مصاحبه که سهام آن متعلق به خانواده بن سلمان است، انتخابی حساب شده برای نخستین حضور بن سلمان پس از یک غیبت طولانی است زیرا ممکن بود در مصاحبه های دیگر با سوال هایی درباره مسائل پیچیده مواجه شود از جمله بحران قطر، معامله قرن، روابط با آمریکا ، ترور خاشقجی، بازداشت فعالان زن و مرد حقوق بشری و اعدام برخی علمای برجسته دینی و پاسخ به این سوالات ممکن بود او را در معرض قضاوت قرار دهد.

(Visited 48 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید