گروه: اخبار
تاریخ: ۱۴:۱۱ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۷
ادله ایران برای حل معمای انفجار نفتکش های دریای عمان

روسی الیوم

شبکه تلویزیونی روسیا الیوم به نقل از دیپلمات سابق ایرانی گزارش داد ایران ادله ای دارد که می تواند معمای انفجار دو نفتکش در دریای عمان را حل کند.
روسیا الیوم افزود, علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران, آمریکا را به انفجار دو نفتکش در دریای عمان متهم کرد و گفت این اقدام, تکمیل کننده تحریم های آمریکا علیه تهران است. امیر موسوی دیپلمات سابق ایرانی هم به روسیا الیوم گفت ایران به مینی دست یافت که منفجر نشده است و تهران آن را به عنوان دلیلی به کمیته حقیقت یاب بیطرف ارائه خواهد کرد.
عمر هواش خبرنگار روسیا الیوم در تهران گزارش داد: چه کسی دو نفتکش را در دریای عمان هدف حمله قرار داد؟ تهران و واشنگتن اتهام هایی علیه یکدیگر رد و بدل می کنند و با هر اتهامی نگرانی ها درباره امنیت راه های انتقال انرژی و در نتیجه امنیت خلیج (فارس) بیشتر می شود. علی لاریجانی رئیس پارلمان ایران, واشنگتن را مسئول این حادثه دانست و گفت این حمله در چارچوب سیاست اعمال بیشترین فشار انجام شد. وی «حمله واشنگتن به نفتکش ها در جنگ جهانی دوم» را یادآوری کرد.
روسیا الیوم سخنان علی لاریجانی را پخش کرد.
خبرنگار افزود کسانی که تهران را متهم کردند, می گویند ایران پیشتر تهدید کرده بود اگر از صادرات نفت آن جلوگیری شود تنگه هرمز را خواهد بست. از اینرو تهران امروز با سنگ اندازی در برابر صادرات نفت از منطقه, تهدیدهای خود را عملی می کند و طبق گزارش آژانس بین المللی انرژی, صادرات نفت خام ایران در ۳۰ سال گذشته به کم ترین سطح رسیده است. تهران, ویدئوی ارتش آمریکا را رد کرد که در آن سپاه پاسداران انقلاب [اسلامی] را متهم کرد که یک مین منفجر نشده را از بدنه کشتی جدا کرده است. این در حالی است که برخی محافل نزدیک به مسئولان ایرانی گفتند این ویدئو صحت دارد و مین جداشده, گنج باارزشی در دست تهران است که ادله ای درباره عوامل این حملات نشان خواهد داد و افزون بر آن شهادت دریانوردان که چند روز میهمان سپاه پاسداران بودند, ادله ای درباره عوامل این حمله ارائه می دهد.
امیر موسوی دیپلمات سابق ایرانی گفت: «از برخی منابع غیررسمی شنیدیم که ایران به یکی از مین ها نزدیک یکی از کشتی ها دست یافته است. این مین و همچنین اظهارات ۴۴ ملوانی که ایران توانست به آنها در رسیدن به بنادر ایران کمک کند, می تواند معما را حل کند.»
خبرنگار افزود دود دو نفتکش در دریای عمان فرو نشست. اما هنوز دود دیگری بر فراز آب های خلیج (فارس) سایه افکنده است که نشان می دهد هر لحظه و از هر سو احتمال دارد آتشی شعله ور شود.
خبرنگار در پایان گفت: دو نفتکش و ملوانان, خلیج عمان را ترک کردند و نشانه های این حمله و ادله آن باقی ماند. این حملات چه به دست تهران صورت گرفته باشد و چه به دست واشنگتن, هر یک از دو طرف بدون ارائه اسنادی که همه را متقاعد کند, طرف مقابل را متهم می کنند.

(Visited 117 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید