تاریخ: ۲۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
بازی تانکرها: کنترل شدید بر تنگه هرمز

النار باینظراف

ایزوستیا (روسیه)


شرکت نروژی Frontlineاعلام کرد که از این پس، تمامی تانکرهایی که از تنگه هرمز عبور می کنند، مورد حفاظت بیشتری قرار خواهند گرفت و در این منطقه، تردد گشت های دریایی برای ممانعت از تکرار رویدادهای پیشین افزایش خواهد یافت. در این شرکت تصریح کردند که آتش سوزی در تانکر متعلق به این شرکت همچنان ادامه دارد. کارشناسان نشریه «ایزوستیا» معتقدند که هنوز برای متهم کردن ایران در این جریانات زود است. برای نمونه، به اعتقاد ولادیمیر فیتین، کارشناس انستیتوی مطالعات راهبردی روسیه، احتمال دارد، در پشت این حملات، کشورهای عربی قرار داشته باشند که خواهان افزایش رویارویی ها میان واشنگتن و تهران هستند.
در روز ١٣ ماه ژوئن، دو تانکر Front Altair نروژ و Kokuka Courageous ژاپن مورد هدف اژدرها قرار گرفتند و انفجارهایی در داخل این کشتی ها رخ داده و این دو کشتی آتش گرفتند. تمامی ملوانان این کشتی ها توسط نیروهای ایرانی نجات یافتند. در سفارت روسیه در تهران به نشریه «ایزوستیا» گفتند که ملوانان دو کشتی به بندر جاسک ایران منتقل شده اند. آندری گاننکو، سخنگوی مطبوعاتی سفارت روسیه در ایران، گفت: «براساس آخرین خبرها، تمامی ملوانان نجات یافته اند و جان هیچ یک از آنان در خطر نیست». در یکی از کشتی ها، ١١ شهروند روسیه و یک شهروند گرجستان حضور داشته اند که آنان نیز به بندر عباس منتقل شده اند. نمایندگان کشور نروژ با مقامات ایرانی و سفارت های کشورهایی که شهروندانشان در این کشتی حضور داشته اند، همکاری تنگاتنگی دارد.
می بایست خاطر نشان کرد که پس از وقوع این رویداد، تمامی شرکت های حمل و نقلی نفت در خصوص افزایش حفاظت و امنیت در تنگه هرمز و همچنین، افزایش تردد گشت های امنیتی در این منطقه به توافق رسیده اند. تنگه هرمز یکی از نقاط حساس در منطقه خاور نزدیک است. از این رو، باید از وقوع رویدادهای ناخوشایند در این منطقه جلوگیری شود. می بایست خاطر نشان کرد که ٤٠ درصد از حجم نفت جهانی از این منطقه صادر می شود. فقط قدرت های منطقه ای پاسخ گوی افزایش برقراری امنیت در تنگه هرمز نخواهند بود. در حال حاضر، در این منطقه، گروه های فنی بین المللی حضور یافته اند. از جمله، می توان به کشتی های نیروی دریایی کشورهای گوناگون اشاره کرد. در منطقه ای که حمله علیه تانکرها صورت گرفت، چند فروند کشتی و از جمله، کشتی های امریکایی و انگلیسی حضور داشته اند. وظیفه آنها – مقابله با تشنج و کمک رسانی به کشتی ها است.
به اعتقاد ولادیمیر فیتین، در پشت این حملات، نیروهایی قرار دارند که خواهان آغاز جنگ نظامی امریکا علیه ایران هستند. این کارشناس معتقد است که کشورهای عربی و همچنین، اسرائیل می توانند در پشت این حملات قرار داشته باشند. البته، این احتمال نیز وجود دارد که حوثی های یمنی دست به این حمله زده باشند، زیرا، اخیرا، آنان هشدار داده بودند که اگر سعودی ها به حملات خود پایان ندهند، پیامدهای جدی در انتظار آنان خواهد بود. یکی دیگر از دلایلی که می توان حدس زد در پشت این حملات کشورهای عربی قرار دارند، افزایش ٤ درصدی نرخ جهانی نفت و رسیدن این نرخ به ٦٢,٤٨ دلار در ازای هر بشکه است.
می بایست خاطر نشان کرد که در نتیجه حملات مشابه در بندر فجیره امارات متحده عربی در اوایل ماه مه، چهار فروند کشتی متعلق به عربستان سعودی، امارات متحده عربی و نروژ آسیب دیدند. براساس گزارشات منتشره، این حملات توسط مین های مغناطیسی انجام شده است. پس از وقوع این رویداد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا، ایران را متهم کرد که پیش از این، به مسدود کردن تنگه هرمز تهدید کرده بود. در تهران این اتهامات را رد کردند و واشنگتن را به تغییر مشی تند خود علیه این کشور فرا خواندند.
نکته قابل توجه این است که حملات اخیر علیه تانکرها همزمان با سفر شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، صورت گرفته است. حمله علیه این کشتی ها که یکی از آنها به ژاپن تعلق داشته، را می توان به عنوان پیام صریح از دشمنان ایران – کسانی که نمی خواهند امریکا با ایران سازش کند – تلقی کرد.

مترجم: شادی اصغری

 اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 43 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید