تاریخ: ۱۶:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۸
شوک به اتحادیه اروپا برای حمایت از ایران با ورود انگلیس به شبکه ایران هراسی ترامپ

کوئیچی شینودا

ماینیچی (ژاپن)


پیرامون حمله به دو فروند کشتی از جمله یک فروند کشتی نفت کش تحت مدیریت شرکت حمل و نقل ژاپن که در نزدیک تنگه هرمز به وقوع پیوسته است ، جنگ لفظی میان آمریکا که مداخله ایران در این حمله را ادعا کرده و ایران که مداخله در آن را تکذیب کرده است ، ادامه دارد. روز چهاردهم ماه جاری وزارت امور خارجه انگلستان هم با اشاره به اینکه:« تقریبا مطمئن است سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در حمله به نفت کش ها نقش داشته است » با آمریکا همگام و بدین ترتیب « ‌شبکه انزوا علیه ایران »‌ تقویت شده است.
اما نماینده ایران در سازمان ملل در همین راستا اظهار داشت:« ادعای بدون اساس آمریکا را قاطعانه رد می کنیم. »  همچنین ظریف ، وزیر امور خارجه ایران ، با اشاره به اینکه:« بدون هیچ مدرکی ، فوری حوادث را به ایران نسبت می دهند » مشارکت ایران در حمله به نفت کش ها را رد کرد.
[ آقای ] روحانی ، رییس جمهور ایران ، با حضور در نشست کنفرانس تعامل و اعتماد سازی آسیا که روز پانزدهم ماه جاری در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد ، در خصوص توافق هسته ای اظهار داشت:« دلیلی وجود ندارد که فقط ایران به شکل یک جانبه به توافق پایبند باشد. » رییس جمهور ایران در ادامه از کشورهای ذینفع در توافق هسته ای عدم پیروی از تحریم های اقتصادی آمریکا ، به منظور « بازگشت توافق هسته ای به وضعیت گذشته » را درخواست کرد. رییس جمهور ایران همچنین خاطرنشان کرد ، چنانچه اتحادیه اروپا دست به تحرکات مثبت نزند ، بخشی از اجرای توافق هسته ای را متوقف خواهد کرد. بنابراین با توجه به چنین رویکردی می توانیم بگوییم رییس جمهور ایران « شوک » به دیگر کشورهای ذینفع در توافق هسته ای به منظور حمایت از ایران را مدنظر دارد.

مترجم: کیومرث واحدی

(Visited 50 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید