تاریخ: ۱۴:۵۹ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
امیدواری به یافتن راه حلی در مناقشه ایران و آمریکا همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن  به ایران

لورا کی روزن

المانیتور (آمریکا)


نخست وزیر شینزو آبه با تائید کم سابقه دونالد ترامپ و در تلاش برای تسهیل گفتگو میان ایران و امریکا وکاهش تنش ها، در این هفته دیدار تاریخی خود از ایران را انجام خواهد داد ولی با توجه به تشدید فشارهای دولت ترامپ و تاکید ایران بر بازگشت امریکا به برجام پیش از هرگونه گفتگو میان آنها، امکان موفقیت برای آبه اندک است.
کویچیرو تاناکا، رئیس موسسه اقتصاد انرژی ژاپن و مقام سابق وزارت خارجه  در امور ایران، در ایمیلی به المانیتور نوشته است:” با توجه به قصد آبه، باید دید او تا چه اندازه می خواهد بار این مسئولیت را قبول کند. اگر او قصد دارد از میزان تنش ها بکاهد، این کار امکان پذیر است.”
” ولی اگر می خواهد برجام را نجات دهد یا حتی زمینه گفتگو میان تهران و اشنگتن را تسهیل کند، آن گاه باید به رهبری ایران نشان دهد که فقط یک پیام رسان یا بازیچه دست ترامپ نیست. ”
ترامپ ماه گذشته در ژاپن آبه را به دیدار از ایران تشویق کرد و به خبرنگاران گفت:”من می دانم که نخست و زیر و کشور ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارند. بنابراین منتظریم تا مشاهده کنیم چه می شود.”
ولی با وجود این تشویق آشکار ترامپ، مقامات دولت امریکا انتظار چندانی برای دستیابی به پیشرفت در زمینه تنش زدایی بین واشنگتن و تهران ندارند.
یک مقام ارشد دولت امریکا به شرط گمنامی به المانیتور گفت :” فکر می کنم با هرگونه دیدار میان ایران و امریکا حدود شش ماه فاصله داریم.”
انتظار می رود که آبه در نودمین سالگرد ایجاد روابط میان ایران و ژاپن با رئیس جمهور روحانی و رهبر معظم آیت الله خامنه ای دیدار کند.
علی واعظ ، مدیر برنامه ایران در گروه بین المللی بحران ، می گوید:” احتمالاً، آن چه که نخست وزیر آبه پیشنهاد خواهد داد دیدار میان روسای جمهور روحانی و ترامپ در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل است و این شاید آخرین فرصت برای انجام چنین دیداری باشد. زیرا بسیار بعید است که آقای روحانی در مجمع سال بعد حضور یابد که زمان انتخابات سال ٢٠٢٠ ریاست جمهوری  در امریکا و انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٢١ در ایران است ”
او گفت :”اگر ترامپ در گام نخست  تمایل خود را به کاهش فشارها و زمینه سازی دیدار نشان ندهد،  گمان نمی کنم این دیدار انجام شود .”
واعظ گفت :”من نمی دانم آیا آبه پیشنهاد ملموسی برای ایران – همچون احتمال لغو تحریم های ثانویه امریکا – به همراه دارد که ارزش گفتگو با امریکا را برای ایران داشته باشد یا خیر ولی با توجه به موضع دولت ترامپ تردید دارم  گفتگویی برگزار شود.”
تاناکا می گوید اگر بپذیریم آبه ناتوان از متقاعد کردن امریکا به بازگشت به برجام باشد باید حداقل جایگاه ژاپن را به عنوان خریدار نفت خام ایران حفظ کند که در مخالفت کامل باتحریم های ثانویه امریکاست. بنابراین مساله در اینجا این نیست که آبه چه نوع پیامی را منتقل خواهد کرد بلکه موفقیت او وابسته به این است که چه هدفی را می خواهد از طریق دیپلماسی کسب کند. اگر او قصد رسیدن به راه حل پایدار را دارد باید اعتماد زمامداران  ایران به ویژه رهبر معظم را جلب کند.”
او گفت :”روشن است که درخواست از ترامپ برای پایبندی به برجام محکوم به شکست است، بنابراین تنها راه جلب اعتماد رهبر معظم ایران، خرید نفت خام تحت شرایط کنونی است.”
تاناکا گفت :” بدون تائید قبلی ترامپ هیچ راهی برای آبه وجود ندارد. در هرحال، او باید هوشمندانه و بادقت عمل کند.”
تاناکا گفت با توجه به اعلام تحریم های تازه امریکا علیه صنعت پتروشیمی ایران، شاید آبه در مورد ماموریت خود دچار تردید شود.
او گفت :” هر اندازه دولت ترامپ خصومت بیشتری در قبال ایران نشان دهد، آبه باید تهاجمی تر به نقض تحریم ها اقدام کند واین برای او خطر سیاسی به همراه خواهد داشت.”

مترجم: مفید علیزاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 101 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید