تاریخ: ۱۲:۳۵ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
ایران تحت فشار مذاکره نخواهد کرد

اندرو بنت انگلند

فایننشال تایمز (انگلستان)

همزمان با افزایش فشارهای دیپلماتیک علیه ایران، این کشور مذاکره با آمریکا را رد می کند
ایران گفتگو با آمریکا درباره برنامه موشک های بالستیک و حضورش در خاورمیانه را رد کرده است مگر اینکه تضمین هایی دریافت کند که آمریکا آماده است تا امتیاز بدهد.
وزیر خارجه ایران پس از دیدار و گفتگو باهمتای آلمانی خود در تهران گفت آمریکا نمی تواند با تحمیل جنگ اقتصادی علیه ایران، احساس امنیت کند.
در مورد احتمال گفتگو با آمریکا، محمد جواد ظریف گفت آمریکایی ها باید ابتدا نشان دهند که دستیابی به توافق با این کشور دربردارنده منافعی برای تهران است و بعد خواستار گفتگو درباره هر گونه توافق شوند.
با اینکه مایک پمپئو گفته است که آمریکا آماده است بدون هیچ گونه پیش شرطی با ایران وارد گفتگو شود اما مقامات ایران بر مواضع قبلی خود همچنان پافشاری می کنند.
وزیر خارجه آلمان که ارشد ترین مقام غربی است که در پی اوج گرفتن تنش بین ایران و آمریکا به تهران سفر کرده است، در باره انفجار آمیز بودن اوضاع هشدار داد.
وزیر خارجه آلمان گفت ما می خواهیم به وظایف و مسئولیت های خود عمل کنیم اما نباید از ما انتظار معجزه داشت. وی افزود تلاش خواهیم کرد که از فروپاشی توافق هسته ای پیشگیری کنیم.
قرار است شینزو آبه نخست وزیر ژاپن نیز این هفته به تهران بیاید و با آقای حسن روحانی رئیس جمهور و آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران دیدار و گفتگو کند. سفر قریب الوقوع نخست وزیر ژاپن به تهران گمانی زنی هایی را در زمینه میانجیگری توکیود بین و اشنگتن و تهران ایجاد کرده است.
رئیس جمهوری آمریکا با برقراری تحریم های فزاینده می خواهد دولت ایران را به تغییر رفتار خود در منطقه وادار کند و اروپایی ها نیز در برخی از زمینه ها با سیاستی که واشنگتن در قبال تهران در پیش گرفته است، همگام هستند.
شیخ محمد عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر می گوید ایران و آمریکا در بن بست به دام افتاده اند و هر دو طرف برای خروج از بن بست باید به یکدیگر مصالحه  و از اشتباه محاسبه خودداری کنند.
قطر که بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا را در خاک خود دارد، از روابط خوبی با واشنگتن و تهران برخوردار است و درباره اوضاع کنونی با هر دو پایتخت سرگرم گفتگو است.
وی گفت آنچه ما را نگران می سازد اشتباه محاسبه، چه مستقیم و چه غیر مستقیم، از سوی هر یک از طرفین است. وزیر خارجه قطر گفت ایران تحت فشار شدید اقتصادی قرار دارد اما این کشور ٤٠ سال است که با تحریم دست به گریبان بوده است و گرچه هرگز تحریم ها تا این اندازه شدید نبوده اند اما به هر حال ایران توانسته است دوام بیاورد.
مقامات آمریکایی، ایران را در حمله به چهار کشتی در آب های ساحلی امارات  که دو فروند از آن ها به سعودی ها تعلق دارند، دخیل دانسته اند.

مترجم: داود حیدری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 73 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید