تاریخ: ۸:۱۶ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
عربستان سعودی و امارات، حامیان خودکامگی

کارولین رولنتس
روزنامه ان.آر.سی (هلند)

یک هفته است که (مشابه جنایت) دارفور به خارطوم رسیده است. در واقع، بیش از یک هفته است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی به سودان رسیده‌اند؛ و البته مصر هم؛ ولی این دو کشور خلیجی هستند که حامی مالی کشتار معترضین هستند و سیسی هم اجیر شده همین‌ها است.
نقش آنها در سودان پیش از این در این روزنامه مورد بحث قرار گرفته است. اما باید ببینیم عربستان-امارات دیگر در چه جا‌هایی دخالت داشته‌اند؟ و جواب اینست که تقریبا در همه جای جهان عرب.
در سال ۲۰۱۱ در بحرین، نیروهای سعودی و پلیس امارات به پادشاه سنی خلیج فارس کمک کردند تا شورش مجلس عوام شیعه را سرکوب کندغ و سرکوب بی رحمانه باقی می‌ماند.
در سال ۲۰۱۳ در مصر، کودتا علیه اخوان المسلمین که پس از سقوط مبارک از طریق انتخابات به قدرت رسیده بود. دلارهای نفتی کمک کرد و رهبر ارتش را به قدرت رساند. پادشاهی محافظه کار خلیج (فارس) از اخوان المسلمین نفرت و ترس دارد؛ زیرا به صراحت می‌خواهد از طریق انتخابات به دولت اسلامی ایده آل خود برسد.
در مارس ۲۰۱۵، محمد بن سلمان، وزیر دفاع وقت عربستان سعودی همراه با شاهزاده محمد بن زاید ابوظبی، جنگ ویرانگر علیه شورشیان حوثی که قدرت را در یمن در دست گرفته بودند، راه‌اندازی کردند؛ شورشیان شیعه! دوستان ایران! این بدان معنی بود که کل یمن از دست آنها می‌رود، و لذا دولت دست نشانده خودشان باید به قدرت بازگردد.
در ژوئن ۲۰۱۷، بلوک چهارگانه تحریم کننده قطر شامل عربستان، امارات، بحرین و مصر شکل گرفت. دوباره دلیل آن، ارتباط با ایران و اخوان و ترکیه بود. اما آنها توجه نداشتند که قطر خیلی ثروتمند است و تسلیم نمی‌شود.
در نوامبر ۲۰۱۷، محمد بن سلمان که اکنون شاهزاده پادشاه عربستان سعودی است، نخست وزیر لبنان سعد حریری را گروگان گرفت تا او را مجبور کند که حزب الله متحد ایران را از کار بیندازد. اما آن هم شکست خورد؛ چون غرب از ترس انفجار اوضاع لبنان، مجبور به دخالت شد.
از سال ۲۰۱۸، امارات و مصر از نبرد ژنرال حف‌تر در لیبی حمایت کردند و عربستان سعودی در سال ۲۰۱۹ به آنها ملحق شد.
در فوریه ۲۰۱۹، فرمانده ارتش الجزایر و مرد قدرتمند آن زنرال قائد صلاح، به امارات سفر کرد و در حالی که مردم الجزایر در مقابل یک دولت غیر نظامی دست نشانده تظاهرات می‌کردند، رسانه‌های اماراتی ارتش را به عنوان ضامن ثبات معرفی می‌کردند. گزارش‌‌هایی از حمایتهای مالی هم وجود دارد. حال، چگونه این (بحران) پایان می‌یابد؟
در ژوئن ۲۰۱۹، سودانی‌ها به عربستان سعودی سفر کردند؛ و ادامه آن معلوم است. و برخی دیگر موارد؛ مثل قطع کمک مالی پادشاه اردن به فلسطین در هنگام لزوم و گزارش‌هایی که از دلارهای سعودی برای احزاب طرفدار رژیم حاکم در تونس وجود دارد.
و (باید دید) چه چیزی برای عمان و کویت در جعبه است؛ چراکه این دو نیز اغلب از دستورات امارات عربستان در رابطه با ایران پیروی نمی‌کند. اکنون سلطان قابوس عمان ۷۹ ساله و بیمار است و امیر صباح الصباح کویت نیز هفته بعد وارد ۹۰ سالگی خواهد شد. آیا پس از مرگ آنها، سرکشی پایان خواهد یافت؟

(Visited 75 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید