تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
اروپا کدام را انتخاب می کند: امریکایا ایران؟

وستی کافکازا (روسیه)


در اواخر ماه آوریل، امریکا با اعلام این که معافیت برخی از خریداران بزرگ نفت از جمله، چین و هند را برای خرید نفت ایران تمدید نخواهد کرد، همه را متعجب زده کرد. اگر این کشورها به خرید نفت از ایران ادامه دهند، تحت اعمال تحریم های دو جانبه امریکا قرار خواهند گرفت. می بایست خاطر نشان کرد که تحریم های امریکا علیه ایران در پی خروج این کشور از توافق هسته ای از سر گرفته شد. در زمان اجرای توافق هسته ای، تهران از اعمال تحریم ها رهایی یافته بود.
تصمیم اخیر امریکا در راستای عدم تمدید مهلت معافیت برخی از کشورها از تحریم ها، به افزایش تشنجات منجر شده است. در پی سخنان خصومت آمیز دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، و جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا، حملاتی علیه چند تانکر نفتی در آب های امارات متحده عربی و خط لوله عربستان سعودی صورت گرفت. تاکنون، هیچ کس مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته است، اما بولتون تصریح می کند که در پشت این حملات ایران قرار دارد. واشنگتن در پاسخ به این رویدادها، از استقرار ناو گروه و نیروهای تکمیلی خود در خلیج فارس سخن گفت.
چند هفته بعد از این رویارویی ها، اوضاع تغییر کرد. در هفته گذشته، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، به ایران انجام مذاکرات بدون کمترین پیش شرطی را پیشنهاد کرد و در پاسخ، تهران از واشنگتن خواست تا به برجام بازگردد. پومپئو اعلام کرد که امریکا مانع از فعالیت اینستکس نخواهد شد. اینستکس – ابتکار عمل اروپا است که مکانیسم مالی برای شرکت های اروپایی در راستای ادامه فعالیت های تجاریشان با ایران می باشد. در صورتی که اینستکس فعالیت خود را آغاز کند، به ابزاری برای نجات اقتصاد ایران تبدیل خواهد شد.
در سال ٢٠١٨ میلادی، مبادلات کالا میان ایران و اروپا کاهش یافت. در حال حاضر، اقتصاد ایران در وضعیت دشواری قرار دارد. در سال ٢٠١٨ میلادی، درآمد ناخالص ملی این کشور ٤ درصد کاهش یافت و انتظار می رود که در سال جاری، ٦ درصد دیگر نیز کاهش یابد. افزون بر آن، ارزش ارز داخلی ایران ٦٠ درصد کاهش یافته و نرخ تورم به ٤٠ درصد رسیده است. در این میان، سرمایه گذاری های اروپا در ایران تقریبا به صفر رسیده است: از جمله، شرکت نفتی توتال فرانسه از سرمایه گذاری در پروژه گازی «پارس جنوب» امتناع کرد.
با توجه به اوضاع اقتصادی ایران، اعمال تحریم های امریکا بسیار تاثیرگذار بوده است. این تحریم ها به جامعه ایران ضربه جدی وارد کرده و احتمال دارد، به بروز تنفر عمیق در قبال امریکا منجر شود. شاید به همین دلیل، پومپئو و دیگر مقامات امریکا تصمیم گرفته اند با اینستکس مخالفت نکنند. سخنان کنونی پومپئو با سخنان قبلی امریکا مغایرت دارد. پیشتر، در ماه مه، وزارت خزانه داری امریکا خبر داده بود که اینستکس تحت اعمال تحریم های امریکا قرار خواهد گرفت. یکی از دلایل این موضع تند امریکا این بود که اروپایی ها – فرانسه، بریتانیای کبیر و آلمان – به طور جدی به دنبال راه اندازی اینستکس بودند. فدریکا موگرینی، رئیس دیپلماسی اتحادیه اروپا، اعلام کرده بود که اروپا به توافق هسته ای احترام می گذارد و با انجام گفتگو میان امریکا و ایران موافق است. اما، در روز ٦ ماه مه، اتحادیه اروپا به تهدیدهای ایران در رابطه با ازسرگیری برخی از فعالیت های هسته ای خود واکنش منفی نشان داد. ایران از این طریق، تلاش کرد تا اروپایی ها را تحت فشار قرار دهد.
می بایست خاطر نشان کرد که واکنش اروپایی ها به بحران ایران بسیار کند و محدود بوده است و از این رو، با منافع ایران و نیازهای اقتصادی این کشور مطابقت ندارد. از این رو، در ماه های آینده نیز ایران نباید در انتظار بروز تغییرات جدی در عملکرد اروپایی ها باشد. به زودی، موگرینی از سمت خود کناره گیری خواهد کرد و مشخص نیست که چه کسی سمت وی را عهده دار خواهد شد. در عملکرد کشورهای آلمان و بریتانیای کبیر نیز نباید در انتظار تغییرات جدی باشیم، زیرا به زودی، دولت های این کشورها نیز تغییر خواهند کرد. در این میان، اگر ایران موفق شود تا بر موانع کنونی فائق آید و اینستکس راه اندازی شود، این تحول تغییرات مهمی را به همراه خواهد داشت. در نتیجه آن، برخی از شرکت ها و کشورها و از جمله، روسیه و چین جذب بازار ایران خواهند شد. اگر این روند پیش برود، اوضاع به طور کامل، تغییر خواهد کرد و حضور اروپا در عرصه جهانی تحکیم بیشتری خواهد یافت.

مترجم: عطیه خرم

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 53 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید