تاریخ: ۹:۰۸ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۲
توافقات نظامی اردوغان و روسیه: ابراز خشم آمریکا نسبت به ترکیه

فدریکو جولیانی

ایل جورناله (ایتالیا)


مصلحت گرایی ترکیه در سیاست خارجی یکی از ارکان مهم دولت اردوغان به شمار می آید. آنکارا عضو ناتو است، با غرب به گفتگو می پردازد و در آرزوی ورود به اتحادیۀ اروپا به سر می برد لیکن به طور همزمان با آنهایی که دشمن قلمداد می کند، ارتباط برقرار می کند. به ویژه با روسیه و اسلام تندرو را ترویج می دهد. آنچه به طور کامل بیانگر این وضعیت است به توافقات نظامی مربوط می گردد که توسط اردوغان به امضاء رسیده و جنگنده های اف ٣٥ از آمریکا دریافت داشته و به زودی نیز سامانه های ضدموشکی از مسکو خریداری خواهد کرد.
آمریکا به طور آشکار گفت که یا ترکیه توافقات با روسیه را برای سامانه های ضدموشکی اس ٤٠٠ لغو می کند یا باید با جنگنده های اف ٣٥ خداحافظی کند. علت آن نیز چنین عنوان گردید: خرید سامانه های اس ٤٠٠ این خطر را به همراه دارد که مستشاران روسی از نزدیک با هواپیماهای جنگی آمریکا که از یک فناوری رادارگریزی بسیار محرمانه برخوردار می باشند، تماس پیدا کنند.
این امر برای آنکارا که پیش از این، هم به لحاظ اقتصادی (پرداخت ها انجام شدند) و هم به لحاظ عملیاتی (تکنیسین های ترک آموزش دیده اند) با روسیه به توافق رسیده بود، دردسرآفرین می شود.
تا دو ماه آینده روسیه قادر به اعطای سامانه های اس ٤٠٠ به ترکیه خواهد بود. لیکن ترکیه باید تصمیم بگیرد که کدام طرف باشد. آمریکا طی نامه ای موضع خود را در این خصوص به ترکیه اعلام داشته و تأکید نمود که این دو فناوری نظامی غیرسازگار هستند.
اردوغان می تواند به نوبۀ خود از پیمان آمریکا چشم پوشی کند. اگر قرار باشد که واشنگتن برای فروش جنگنده های اف ٣٥ تعلل کند، ترکیه آمادۀ طرح B می شود یعنی جنگنده های روسی سو-٥٧ را جایگزین خواهد کرد. در این صورت تمامی تسلیحات ترکیه ساخت روسیه خواهند بود و پل های ارتباطی نظامی با کاخ سفید تخریب خواهند شد. در این مرحله ناتو متضرر خواهد شد زیرا در این صورت تحرکات اردوغان غیر قابل پیش بینی خواهند شد و ممکن است منافع این سازمان را نیز درگیر سازند.
احساس می شود که ترکیه در جست و جوی بهانه ای مناسب برای دور شدن از آمریکا است. ریشۀ تنش میان این دو کشور عمیق تر از آن چیزی هستند که بتوان تصور کرد. فتح الله گولن در خاک آمریکا به سر می برد. اردوغان امیدوار بود که ترامپ وی را تحویل دهد. در ضمن موضوع کردهای سوریه که متحد آمریکا در مبارزه علیه داعش هستند لیکن ترکیه آنها را تروریست می داند، نیز وجود دارد. اردوغان می کوشد ترکیه را به یک قدرت جهانی مبدل سازد و به همین علت توجهی به هزینه ها نمی کند.

مترجم:‌ مریم شرکا

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 90 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید