گروه: اخبار
تاریخ: ۱۳:۴۶ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۰
احتمال شکایت تشکیلات خودگران فلسطین از سفیر آمریکا

روسی الیوم

وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین امکان شکایت از دیوید فریدمن سفیر آمریکا در فلسطین اشغالی را بررسی می کند.
وزارت امور خارجه فلسطین در اعتراض به اظهارات فریدمن مبنی بر اینکه حق اسرائیل است تا بخش هایی از کرانه باختری را به خاک خود بیفزاید, امکان شکایت از سفیر آمریکا را در دیوان کیفری بین المللی بررسی می کند.
یافا استیتی خبرنگار روسیا الیوم در گزارشی با بیان این مطلب افزود, وزارت خارجه فلسطین اظهارات فریدمن را تهدیدی برای صلح و امنیت منطقه دانست و تاکید کرد, این سخنان می تواند فلسطینیان را با خطرات و توطئه های بیشتری مواجه کند.
احمد الدیک مشاور وزارت امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین در این باره گفت, با اظهارات فریدمن چه در بعد سیاسی و چه در بعد حقوقی مقابله می کنیم, ما برای تقویت جبهه بین المللی مقابله با سیاست جانبداری کوکورانه آمریکا از اشغالگری و شهرک سازی تلاش می کنیم و هم زمان به قدرت ملتمان برای مقاومت و حمایت از موضع رسمی که حمایت از مردم فلسطین است اعتماد داریم.
اظهارات فریدمن که حتی به مذاق چپگرایان اسرائیل هم خوش نیامده, با اعتراض تند محافل فلسطینی مواجه شده است, محافل فلسطینی معتقدند پس از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر مالکیت اسرائیل بر جولان اشغالی, چنین اظهار نظری فضا سازی برای اتخاذ موضع رسمی در حمایت از اسرائیل جهت الحاق کرانه باختری به خاک خویش است.
ابراهیم ملحم سخنگوی کابینه تشکیلات خودگردان می گوید, اینکه محمود عباس خواستار توقف گفتگو با این دولت در آمریکا می شود نشان از درک او از این رفتارها و مواضع است که با سیاست های اسرائیل همخوانی دارد, این روند بیانگر حجم رسوایی است که دامنگیر ابرقدرتی چون آمریکا شده است, آمریکایی که سیاست خارجی خود را در اختیار افرادی چون کوشنر, گرینبلات و فریدمن داده است که هنوز به بلوغ سیاسی نرسیده اند.
فلسطینیان همچنین اظهار نظر مطبوعاتی سفیر آمریکا را که در آن از بهبود شرایط زندگی فلسطینیان تحت اشغال سخن گفته است رد کردند و خواستار تحریم کنفرانس منامه شدند, این کنفرانس قرار است پایان ماه جاری در بحرین برگزار شود. اگر چه دولت آمریکا سعی می کند اظهارات سفیر خود را تعدیل کند اما فلسطینیان می گویند آنچه فریدمن به زبان آورده است خارج از چارچوب سیاست های دولت ترامپ نیست, سیاستی که از تمامی ممنوعه ها در قوانین بین المللی عبور کرده است.

(Visited 12 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید