تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
طرح دو سناتور آمریکایی برای جلوگیری از فروش سلاح به عربستان

­ان بی سی نیوز

دو سناتور آمریکایی در نظر دارند امروز دوشنبه طرحی را با هدف الزام به رای گیری درباره فروش سلاح های کنونی و آتی آمریکا و دیگر حمایت های نظامی از عربستان سعودی ارائه کنند و معتقدند زمان آن رسیده است نمایندگان آمریکا تلاش های ترامپ را برای دور زدن کنگره در بحث سیاست خارجی کنترل کنند.
این طرح با حمایت سناتور تاد یانگ نماینده جمهوری خواه ایالت ایندیانا و کریس مورفی نماینده دموکرات ایالت کنتیکت ارائه می شود که هر دوی آنها در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا حضور دارند. این طرح تازه ترین تلاش نمایندگان آمریکا برای مخالفت جدی با فروش سلاح به عربستان و ابراز خشم از تصمیم اخیر دولت ترامپ در دور زدن کنگره برای فروش میلیاردها دلار سلاح به این کشور است.
مورفی در بیانیه ای اعلام کرد: «فرایندی که ما در این طرح در پیش گرفتیم به کنگره این امکان را می دهد تا تمامیت رابطه امنیتی ما را با عربستان سعودی و نه فقط بحث فروش سلاح را ارزیابی کند و نقش کنگره را در تصمیم گیری های سیاست خارجی احیا می کند.»
گروهی از سناتورهای دو حزبی آمریکا از جمله مورفی و یانگ هفته گذشته نزدیک به بیست و چهار قطعنامه ارائه کردند که رای گیری درباره هر بخش از فروش های تسلیحاتی ۸٫۱ میلیارد دلاری به عربستان سعودی، امارات عربی متحده و اردن را ملزم می کند که دولت ترامپ در ۲۴ مه اعلام کرد.
بر اساس قانون آمریکا، فروش های تسلیحاتی نیازمند موافقت کنگره این کشور است اما دولت ترامپ با استناد به تهدید ایران و با اعلام وضع اضطراری امنیت ملی مانع از هرگونه بازبینی این توافق جنجالی نزد نمایندگان آمریکا شد.
اکنون مورفی و یانگ قطعنامه جداگانه ای را پیشنهاد می کنند که به کنگره این امکان را می دهد نه تنها درباره توافق تسلیحاتی ماه گذشته رای گیری کند بلکه فروش های تسلیحاتی آتی و کمک های نظامی به عربستان را محدود یا ممنوع کند.
یانگ در بیانیه ای اعلام کرد: «فروش های تسلیحاتی ما به عربستان سعودی نیازمند نظارت کنگره است. این قطعنامه دو حزبی به سادگی از وزیر امور خارجه می خواهد قبل از انتقال این تسلیحات، درباره چند سوال کلیدی و پایه ای گزارش بدهد. بحران بشردوستانه کنونی و محیط امنیتی پیچیده در یمن توجه مستمر ما را می طلبد و ما نمی توانیم اجازه دهیم تجهیزات نظامی آمریکا این اوضاع را بدتر کند.»
مورفی گفت: «دولت عملا یک چک سفید امضا به سعودی ها داده و چشم خود را به روی قتل وحشیانه جمال خاشقجی (روزنامه نگار منتقد سعودی) بسته و اجازه توسعه برنامه موشکی بالستیک آنها را داده است.»
وی افزود: «کنگره باید نحوه مناسبات ما را با این پادشاهی تغییر دهد.»
هفت سناتور جمهوری خواه در رای گیری ماه مارس برای پایان دادن به حمایت نظامی آمریکا از جنگ تحت رهبری سعودی ها در یمن و محدود کردن اختیارات رئیس جمهور درخصوص جنگ در کنار دموکرات ها قرار گرفتند. اما ترامپ ماه گذشته این طرح را وتو کرد.
هنوز مشخص نیست آیا جمهوری خواهان بیشتری به سناتورهای دموکرات در تشکیل اکثریت کافی برای جلوگیری از وتوی آتی رئیس جمهور درخصوص قطعنامه های جدید پیشنهادی درباره فروش سلاح به عربستان ملحق می شوند یا خیر.
یکی از مشاوران دموکرات در کنگره گفت: «ما معتقدیم می توانیم حمایت دو حزبی زیادی را درباره این طرح بدست آوریم.»
سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت: «آمریکا شریک امنیتی مورد اطمینان متحدان و شرکایمان در سراسر جهان هست و باید باشد. درحالی که ما درباره اقدامات پیشنهادی کنگره اظهارنظر نمی کنیم وزارت امور خارجه به شروط قانون و رویه های معمول باتوجه به اختیارات مرتبط با شرایط اضطراری عمل کرده است و انتقال این سلاح ها انجام می شود.»

(Visited 26 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید