تاریخ: ۱۲:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
سفر هیات معارضان سوری به تل آویو

کمال خلف

رای الیوم‌‏ (انگلستان)

­هیئتی از به اصطلاح معارضان سوری برای دیدار با مقامات رژیم صهیونیستی درباره ابتکار صلحی موسوم به ابتکار سوری- اسرائیلی با هدفِ قرار دادن سوریه تحت قیمومیت بین المللی به تل آویو سفر کرده است.
هیئتی از معارضان سوری با هدف تقویت همکاری ها و هماهنگی ها از تل آویو دیدار کرد. ایدی کوهن خبرنگار اسرائیلی با افشای این سفر، ویدئویی از دیدار خود با عصام زیتون رئیس هیئت معارضان سوری منتشر کرد. عصام زیتون بارها به اسرائیل سفر کرده است. معارضان دیگری نظیر کمال اللبوانی، عبدالجلیل السعید و غیره نیز به اسرائیل سفر کرده اند. اسرائیل پذیرای دهها معارض سوری زخمی بوده است و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به عیادت برخی از آنها در بیمارستان های اسرائیل رفته است.
ایدی کوهن خاطر نشان کرد: این هیئت با مقامات اسرائیلی درباره طرح صلحی موسوم به «ابتکار سوری- اسرائیلی» گفتگو خواهد کرد.
عصام زیتون در دیدار با کوهن در تل آویو به ذکر جزئیاتی درباره این طرح با هدف حل و فصل بحران سوریه پرداخت.
عصام زیتون گفت سفر وی به اسرائیل در چارچوب برنامه مشخصی نیست اما ایده این ابتکار در اختیار مقامات اسرائیلی قرار خواهد گرفت که از مهمترین بندهای این ابتکار: قرار دادن سوریه تحت قیمومیت بین المللی و تقسیم این کشور به چند استان در دوره انتقالی و همچنین حل و فصل همه مسائل امنیتی، جمع آوری اسلحه، اعمال قانون و برقراری ثبات در دوره انتقالی است».
اسرائیل اخیرا اذعان کرده است اسلحه در اختیار معارضان سوری قرار داده است تا بتوانند با ارتش سوریه مبارزه کنند. دانیال لوی پژوهشگر امنیتی و نظامی اسرائیل در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت: «اذعان گادی آیزنکوت رئیس ستاد ارتش اسرائیل در آخرین روزهای کاری وی، مبنی بر کمک های تسلیحاتی اسرائیل به گروه های معارض سوری در بلندی های جولان اشتباه آشکاری بوده است».

(Visited 25 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید