تاریخ: ۱۱:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۳/۲۱
آیا میانجیگری ژاپن برای بازگرداندن آمریکا و ایران به میز مذاکره موفقیت آمیز خواهد بود؟

بسام ابوشریف

رای الیوم (انگلستان)


هنگامی که ترامپ به ژاپن سفر کرد هدف او از این سفر مکلف کردن این کشور به میانجیگری با تهران بود تا این تهران با مذاکره با واشنگتن موافقت کند. همین کار را با رئیس جمهور سوئیس انجام داد که احتمالا او نیز اعلام کند پس از نخست وزیر ژاپن تصمیم به سفر مستقیم به تهران را دارد.
شنیزو آبه چه پیشنهادی خواهد داد و جواب تهران چه خواهد بود؟
رهبر معظم [آیت الله] خامنه ای مرزهای راهبرد ایران را ترسیم می کند. در این راهبرد ایران به اصول خود و سیاست های حمایت از ملت های مظلوم پایبند است و کرامت و احترام ایران نسبت به خود را با ایستادن در برابر تهدیدها حفظ می کند و همزمان می گوید ” علت مخالفت ما با سلاح هسته ای این نیست که چون این جنگ افزار در سطح بین المللی محکوم است بلکه به این علت که دین، اخلاق و انسانیت ما با این اسلحه ویرانگر مخالف است و آن را نامشروع و غیر اخلاقی می داند و دین ما مخالف ارتکاب جنایت دستیابی به سلاح کشتار جمعی است”.
اما وی همزمان در روز جهانی قدس گفت: معامله قرن را برای همیشه خنثی خواهیم کرد و به فعالیت آزادسازی قدس و حمایت از محور مقاومت ادامه خواهیم داد و از این طریق رهبر معظم علی خامنه ای پاسخ هایی به امور اصلی داد که ترامپ خواستار سخن گفتن درباره آن ها است: وی پاسخی به مسئله تسلیحات هسته ای و عدم دستیابی به این سلاح و مبارزه با در اختیار گرفتن این تسلیحات توسط دیگر کشورها را داد و این موضع گیری هجومی اسرائیل را در جایگاه متهم به علت نقض قوانین بین المللی قرار داد و درخواست خلع سلاح هسته ای را مطرح کرد.
آمریکا نمی تواند قیدو بندهای سیاسی بر ایران در توافق با این کشور اعمال کند از اینرو آمریکایی ها مداخله ایران در سوریه،عراق،یمن و فلسطین را مطرح خواهند کرد بر این اساس که حضور ایران در این کشورها تجاوز به آن ها محسوب می شود.
پاسخ ایران واضح است…این پاسخ را رهبر معظم آیت الله خامنه ای بیان کرد وی گفت ایران پایبند به کمک به ملت های مظلوم است و یکی از طرف ها محسوب می شود و نه بیگانه ای در نبرد آزادسازی قدس و مقابله با اشغالگری اسرائیل است. ایران به تصمیم های بین المللی قانونی پایبند است در حالی که اسرائیل و واشنگتن به آن پایبند نیستند. ایران به عنوان یک کشور اسلامی حق دفاع از مقدسات مسلمان را دارد که تحت اشغال و تجاوز ارتش اشغالگر اسرائیل قرار دارد. این که قدس پایتخت اسرائیل نیست بلکه اشغال شده و نباید به اسرائیل ملحق شود.
همچنین در یمن، ایران به مقابله با تجاوزی کمک می کند که واشنگتن به دست حامیان خود آن را رهبری و حمایت تسلیحاتی می کند. اما درباره سوریه، ایران به اجرای تصمیمات بین المللی برای مبارزه با تروریسم کمک می کند و از این کشور در برابر تجاوز دفاع می کند.
در برابر این منطق بی عیب و نقص ماموریت آبه برای متقاعد کردن ایران دشوار خواهد بود، اما نقش آبه مذاکره درباره بندهای مورد اختلاف نخواهد بود. نقش وی به متقاعد کردن ایران برای حضور سر میز مذاکرات محدود می شود. از این رو آبه نمی تواند بدون در اختیار داشتن مشوق یا عاملی برای وسوسه ایران برای نشستن سر میز مذاکرات به این کشور سفر کند. بنابراین مشوق چه خواهد بود؟
اشاره هایی از سوی ایران درباره اقداماتی وجود دارد که آمریکا باید انجام دهد تا این کشور مذاکره کند:
١-بازگشت به توافق هسته ای
٢-عقب نشینی از تحریم های اقتصادی
٣- احترام متقابل
٤-تضمین هایی برای پایبندی
در برابر این پیچیدگی ها واشنگتن بی تردید آبه را به نوعی از عقب نشینی ها درباره برخی تصمیمات مجهز کرده است. به عنوان مثال اجازه سری به برخی کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبی برای خرید نفت ایران و لغو برخی تحریم های مربوط به فروش فلزات و دارو و مواد غذایی.
راه آبه طولانی و دشوار است اما مسیری باز است و در این راه ایران از حمایت خود از محور مقاومت دست برنخواهد داشت و این بخش جدانشدنی از تنظیم توازن قدرت به نفع محور مقاومت است. موضع گیری چین و روسیه حمایت از موضع ایران را شدت می بخشد.
در سایه قاطعیت و استواری موضع ایران و اطمینان رهبری ایران به دولت این کشور، گفتگوی ایران با شینزو آبه ملایم و مثبت خواهد بود و دو طرف از ورود به پیچیدگی های سیاسی خودداری خواهند کرد و روی عقب نشینی ها و امتیاز دهی های واشنگتن تمرکز می کنند؛ عقب نشینی هایی که واشنگتن برای تسهیل تصمیم گیری ایران برای حاضر شدن سر میز مذاکره ارائه خواهد کرد.
این یعنی تمرکز روی آنچه ژاپن قبلا از آن انتقاد کرد یعنی تحریم ها از این رو ترامپ مجبور به لغو برخی از آن ها به صورت علنی ویا محرمانه خواهد شد تا ایران سر میز مذاکره حاضر شود.

مترجم: مهری بهرامی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 97 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید