تاریخ: ۸:۲۵ :: ۱۳۹۸/۰۳/۱۸
­اگر ترکیه از خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ منصرف شود آمریکا روند تجزیه ترکیه را تسریع خواهد کرد

شوکت آپوخان کارشناس ”مرکز آنالیز استراتژیک و روابط بین المللی ترکیه/ ترک سام» در مصاحبه ای گفت: آمریکا در صدد است ترکیه را تجزیه کند. اگر ترکیه از خرید سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ ساخت روسیه منصرف شود آمریکا تجزیه ترکیه را تسریع خواهد کرد و ترکیه همه دستاوردهایش را در سوریه و عراق از دست خواهد داد.
آمریکا به تهدیدات خود علیه ترکیه ادامه می دهد. واشنگتن اعلام کرده است که اگر ترکیه اس ۴۰۰ را تحویل بگیرد، هواپیمای اف ۳۵ را به ترکیه تحویل نخواهد داد و علاوه بر آن ترکیه را تحریم خواهد کرد.
«روسوبورون اکسپورت» شرکت صادرات تسلیحات دولت روسیه نیز اعلام کرده است که در تاریخ اعلام شده سامانه پدافند موشکی اس ۴۰۰ را به ترکیه تحویل خواهند داد.
شوکت آپوخان افزود: آمریکا از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون آشکارا درصدد است طرح تجزیه ترکیه را اجراء کند. بدین سبب خرید اس ۴۰۰ و یا لغو خرید سامانه پدافند هوایی و موشکی اس ۴۰۰ توسط ترکیه این روند را تغییر نخواهد داد. نباید فراموش کرد که آمریکا برای اشغال ترکیه مانور چالش هزاره را در سال ۲۰۰۲ با ۱۳ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی برگزار کرد. آمریکا از سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ترکیه را هدف قرار داده است. آمریکا برای تجزیه خاک ترکیه ، در شمال سوریه و شمال عراق یگانهای مدافع خلق و پ ک ک را با سلاحهای مختلف تجهیز و مسلح کرده است. انصراف ترکیه از خرید و استقرار اس ۴۰۰، تهدیدات آمریکا را افزایش می دهد. انصراف ترکیه از اس ۴۰۰ هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد و آمریکا به تهدیدات خود ادامه خواهد داد. اگر ترکیه سامانه موشکی اس ۴۰۰ را خریداری کند، در مقابل حملات آمریکا از قدرت پدافند هوایی و موشکی برخوردار و همکاری ترکیه و روسیه به همکاری تکنولوژیک و فناوری پدافند هوایی تبدیل خواهد شد. ناتو اکنون به دشمنی با ترکیه ادامه می دهد. استقرار سامانه پدافند هوایی و موشکی اس ۴۰۰ در ترکیه امنیت حریم هوایی ترکیه را تامین و تضمین خواهد کرد. اگر ترکیه تحت فشار و تهدیدات آمریکا از خرید سامانه موشکی اس ۴۰۰ منصرف و در مقابل آمریکا تسلیم شود آمریکا تجزیه ترکیه را تسریع خواهد کرد. در آن صورت ترکیه‎؛ حمایتهای ایران، روسیه و چین را نیز از دست خواهد داد. اکنون از نظر ترکیه گسترش و حفظ روابط دوستی با کشورهای شرقی و اوراسیایی از اهمیت حیاتی و استراتژیک برخوردار است. اما تسلیم شدن در مقابل سیاستهای تهدیدآمیز آمریکا همه توان مقاومت ترکیه را برباد خواهد داد.

(Visited 98 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید