تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۵
جنگ تجاری: دونالد ترامپ بار دیگر پکن را به چالش کشید

پییر ایو دوگوا

فیگارو (فرانسه)


رئیس جمهور امریکا یک بار دیگر افزایش فشار بر پکن را مفید دانست. واردکنندگان لپ تاپ های چینی از جنگ تجاری نگرانند. قرار است دونالد ترامپ و همتای چینی وی در حاشیه اجلاس گروه ٢٠ که در بیست و هشتم و بیست و نهم ژوئن در ژاپن برگزار می شود، با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند. رئیس جمهور امریکا قصد نداشت تا پس از شکست مذاکرات تجاری روز جمعه با چین افکار عمومی را آرام کند، بلکه در صفحه توییتر خود افزایش فشار بر پکن را مفید دانست، هر چند که هر گونه امتیاز دادن از سوی چین را در آینده دشوار سازد.
دونالد ترامپ بر این عقیده است  که افزایش ١٠ تا ٢٥ درصدی تعرفه گمرکی امریکا بر ٢٠٠ میلیارد دلار کالاهای چینی، امریکا را در موضع قدرت قرار می دهد. با توجه به این که وی روند لازم برای افزایش تعرفه ٣٠٠ میلیارد دلار واردات چینی دیگر را آغاز کرده است. بدین ترتیب تمام کالاهای چینی فروخته شده به امریکا با افزایش تعرفه خواهد بود.
بدون پاسخ فوری چین
اکنون دو موضوع نسبتاً اطمینان بخش در مذاکرات هیئت های چینی و امریکایی در روز جمعه وجود دارد. از یک سو چین به تحریم های جدید امریکا پاسخ فوری نخواهد داد، و از سوی دیگر گفتگو ادامه می یابد. در اواخر ژوئن به مناسبت اجلاس گروه ٢٠ ترامپ و شی جین پینگ با هم ملاقات خواهند کرد. تا آن زمان احتمال دارد پیشرفت هایی برای کاهش جنگ تجاری انجام شود. واشنگتن بر اصلاحات قانونی در چین به ویژه برای ممنوع کردن نقض مالکیت معنوی و انتقال اجباری فن آوری تاکید می کند. تا کنون پکن فقط خواستار تغییر قانونی در مورد این مسایل اساسی است.
معاون نخست وزیر چین در بازگشت از واشنگتن گفت مذاکرات با همتاهای امریکایی به زودی در پکن آغاز خواهد شد. او بن بست کنونی را بی اهمیت دانست.
در عوض، خوشبینی وی ذهنیت خوب واردکنندگان امریکایی را بازتاب نمی دهد. چرا که نخستین پیامد جنگ تجاری افزایش قیمت برای مصرف کنندگان امریکایی است.
قرار است دونالد ترامپ و همتای چینی وی در حاشیه اجلاس گروه ٢٠ در ژاپن با یکدیگر ملاقات کنند. یکشنبه این هفته مشاور اقتصادی رئیس جمهور امریکا خاطرنشان ساخت که هدف این ملاقات بررسی مذاکرات تجاری است. او به نشریه فاکس نیوز گفت: «احتمال این که در این اجلاس رئیس جمهور ترامپ و همتای چینی وی به توافق برسند، نسبتاً زیاد است.»

مترجم: سیده هاجر محسنیان
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 35 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید