تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
شور و اشتیاق رسانه ای کشورهای عرب حوزه خلیج فارس برای حمله به ایران

خالد الجیوسی

رای الیوم (انگلستان)

طنز ماجرا درباره تهدیدهای آمریکا درباره حمله به ایران این است که رئیس جمهور ترامپ آشکارا درباره حسادت خود به دولت پیشین صحبت می کند و مشخصا می گوید ایرانی ها به جان کری، وزیر امور خارجه پیشین آمریکا گوش می کنند و او از آن ها می خواهد با دولت کنونی تماس نگیرد. این اوج این کمدی سیاسی است.
مسئله قابل توجه در این تنش زایی آمریکا که به نظر می رسد به جنگ منجر نخواهد شد؛ ایجاد ترس و وحشت رسانه ای است که برخی روزنامه های کشورهای حاشیه خلیج فارس به آن دست زده اند. به این ترتیب که با تیترهای درشت به شهروندان خود مژده نزدیک بودن وقوع جنگ با ایران را می دهند. در کنار آن به احتیاط و دعا برای در امان ماندن وطن خود اشاره می کنند. در این میان پیش روی ما دو پرسش وجود دارد نخست این که آیا چنین جنگی می تواند ایران را در سطح نظامی از میان ببرد و اینکه آیا کشورهای حاشیه خلیج فارس باور دارند این جنگ بدون در معرض خطر قرار گرفتن منافع و امنیت کشورهای آن ها رخ خواهد داد. در این جا لازم به یادآوری است که پایگاه های آمریکا در خاک کشورهای حاشیه خلیج فارس قرار دارد اگر برخی از حکومت های این منطقه می خواهند بی طرف باشند باید آمریکایی ها را از این پایگاه ها بیرون کنند.
شاید منطقی ترین و درست ترین موضع گیری در میان این شور و اشتیاق کشورهای حاشیه خلیج فارس اظهارات حمد بن جاسم، وزیر سابق امور خارجه قطر بود که طی سخنان خود وقوع تنش نظامی با ایران را بعید دانست و هدف از تمام این ایجاد ترس و وحشت ها را بازگردادن ایرانی ها به میز مذاکره دانست و شور و اشتیاق کشورهای حاشیه خلیج فارس یا برخی از آن ها برای شکست دادن نظامی ایران را شبیه آروزهایی دانست که آنها پیش از توافق هسته ای داشتند. وی این کشورها را طرف دومی توصیف کرد که براساس واکنش ها عمل می کنند بدون  این که دیدگاهی در جهت منافع خود داشته باشند. سخنان او کاملا درست است. شور و اشتیاق برای جنگ با ایرانی ها برای برخی از این کشورها را می توان بر صفحه تلویزیون های آن ها مشاهده کرد. همچینن این مسئله در گزارش روزنامه لوفیگارو فرانسه قابل بازتاب یافته است. در این گزارش آمده است یکی از رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس از ژنرال های خود خواست طرحی نظامی برای حمله به ایران و پیاده کردن نیرو در سواحل ایران آمده کنند و نیز بازی ویدیویی عربستان که صحنه های شبیه سازی شده سرنگونی تهران را نشان داد و نیز دستیگری قاسم سلیمانی همگی در این چارچوب قرار می گیرد. شاید مفید باشد به تردید رئیس جمهور آمریکا پیش از دست زدن به این هجوم نگاه شود. اما این روزنامه، سناریویی بدتر در سایه ائتلاف عربستان،امارات متحد عربی، آمریکا و اسرائیل علیه ایران را نامحتمل نمی داند.
کشورهای حاشیه خلیج فارس، به باور نویسنده، چه جنگ با ایران روی دهد یا دوباره با این کشور توافقی صورت گیرد، بازنده اصلی هستند. بنابراین باید آن ها یا برخی از آن ها حداقل سیاستی اتخاد کنند که بی طرفانه تر است چنانچه نمی توانند با شاخه  دیگر دین اسلام یعنی ایران هم زیستی داشته باشند…مسئله ثابت در اینجا این است که این شور و اشتیاق مفرط آن  ها احتمالا باعث نابودی خودشان خواهد شد. آن کسانی که خواستار نابودی حزب الله در سال ٢٠٠٦ بودند، اکنون کجا هستند. در این مورد نیازی به پاسخ نداریم.

مترجم: مهری بهرامی
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 331 times, 2 visits today)

پاسخی بگذارید