تاریخ: ۱۱:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
به رغم سخنان آتشین بولتون، منطق ژئوپلتیک مانع جنگ واشنگتن با ایران می شود

حسین مجدوبی

القدس العربی (انگلستان)


سخنان جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا درباره اعزام ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» به خلیج فارس برای پاسخ دادن به تهدیدات ایران کافی بود تا موجی هیجانی از مقالات و گزارش ها در رسانه های معتبر درباره جنگ قریب الوقوع آمریکا علیه ایران منتشر شود. در حالی که واقعیت ژئوپلتیک نشان می دهد وقوع جنگ بین واشنگتن و تهران در مقطع کنونی و شاید تا ابد، بعید است مگر این که اتفاقی در حد معجزه روی دهد. هیچ بیانیه رسمی در واشنگتن منتشر نشد که قطعی بودن جنگ را تایید کند بلکه واشنگتن از واکنش نشان دادن در صورتی که منافع آمریکا هدف قرار گیرد سخن گفت.
ورود ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس موضوعی کاملا عادی است چرا که پنتاگون واحدهای رزمی دریایی متشکل از شش تا هشت ناو هواپیمابر و شناورهای همراه آنها در اختیار دارد که به صورت دوره ای در آبهای بین المللی حضور می یابند تا آزادی کشتیرانی را تضمین و در صورت لزوم در بحران های غیرمنتظره مداخله کنند. از این رو اعزام ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به خلیج فارس اقدامی جدید یا غیرمنتظره نیست. پنتاگون در ماه اوت سال گذشته سفر آبراهام لینکلن به دور زمین را برنامه ریزی کرد و در همین چارچوب این ناو در ماه آوریل امسال پایگاه نورفولک در ویرجینیا را ترک کرد و در بندر مایورکای اسپانیا لنگر انداخت. این ناو در روز نهم ماه مه کنونی وارد دریای سرخ شد تا از آنجا عازم خلیج فارس شود. ناو آبراهام لینکلن چند هفته ای در منطقه خلیج فارس باقی خواهد ماند و سپس به حرکت خود به سوی شرق آسیا ادامه خواهد داد.
علاوه بر این، یک ناو هواپیمابر و کشتی ها و زیردریایی های همراه آن یک واحد رزمی محسوب می شوند ولی این واحد توانایی جنگیدن با کشوری با توانایی های نظامی ایران را ندارد. در جنگ علیه عراق، پنتاگون سه ناو هواپیمابر خود را به خلیج فارس اعزام کرد تا حملات هوایی شدیدی علیه این کشور انجام دهد و همزمان نیروهای ویژه و تفنگداران دریایی را به منطقه فرستاد که آماده سازی آنها بیش از یک سال طول کشید. این در حالی است که عراق در آن زمان از نظر نظامی کشوری ضعیف و ناتوان بود و سلاحی برای مقابله با آمریکا در اختیار نداشت در حالی که ایران یک قدرت نظامی واقعی است و برای هر احتمالی آماده است از این رو پیروزی بر این کشور به لشکرکشی عظیمی نیاز دارد.
از زمان جنگ ویتنام این نظریه در موسسات نظامی آمریکا پذیرفته شده است که آمریکا نباید در هیچ جنگی شرکت کند که ممکن است بیش از ٢ درصد توان نظامی این کشور در آن آسیب ببیند. اکنون نیز نهادهای نظامی آمریکا تمایل ندارند که در جنگ با ایران غافلگیر شوند. برآورد کارشناسان این است که در هر رویارویی نظامی بین آمریکا و ایران، در نهایت آمریکا برنده خواهد شد ولی بین ١٥ تا ٢٠ درصد توان نظامی خود را از دست خواهد داد. پنتاگون چنین ریسکی را نخواهد پذیرفت به ویژه که همه تسلیحاتی را که ایران در اختیار دارد نمی شناسد و حتی نمی داند چین و روسیه ممکن است چه تسلیحاتی در اختیار ایران قرار داده باشند. پنتاگون می داند که ایران توانایی هدف قرار دادن ناوهای هواپیمابر آمریکا و از دور خارج کردن آنها و دشوار کردن ماموریت نیروی هوایی آمریکا را دارد که همه این سناریوها می تواند برای شهرت و اعتبار ارتش آمریکا فاجعه آفرین باشد. ایران علاوه بر ساخت موشک های بالستیک، موشک های ویژه ای نیز برای هدف قرار دادن ناوهای جنگی عظیم تولید کرده است.
به همین علت بود که واشنگتن از تهدید به ضربه زدن به ایران عقب نشینی و اعلام کرد به هر حمله ای به منافع آمریکا پاسخ خواهد داد. در نهایت هم رئیس جمهور آمریکا خواستار دیدار با مقامات ایرانی شد و حتی به ایرانی ها گفت شماره تلفن خود را در اختیار سوئیس گذاشته است تا اگر مقامات ایرانی بخواهند با او تماس بگیرند. این تحولات در حالی رخ می دهد که جنگ بین آمریکا و ایران همچنان در مقالات برخی تحلیلگران و رسانه ها ادامه دارد!

مترجم: اکبر زارع زاده

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 78 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید