تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
به رغم وجود امریکا: چگونه روسیه قصد دارد، با ایران رابطه برقرار کند؟

آنجلینا میلچنکو

گازتارو (روسیه)

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از احترام روسیه به برجام سخن گفت. افزون بر آن، او خاطر نشان کرد که روسیه و ایران راه های دور زدن تحریم های امریکا علیه تهران را بحث و بررسی می کنند. برای نمونه، وی به پروژه های روسیه و ایران و ایجاد تسهیلات در رژیم ویزا برای شهروندان دو کشور اشاره کرد.
سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت که تحریم های اعمالی امریکا علیه ایران مانع از توسعه روابط تجاری و خارجی میان روسیه و ایران می شود. او خاطر نشان کرد که روسیه برای همکاری های اقتصادی با ایران احترام قائل است و برای یافتن راه های موثر در راستای فائق آمدن بر این تحریم های غیر قانونی تلاش می کند. او در ادامه، افزود که به رغم اعمال تحریم های امریکا، همکاری های دو کشور توسعه خوبی دارد. در این میان، این سیاستمدار روسی کشورهای اروپایی را به پایبندی به برنامه جامع اقدامات مشترک (برجام) فرا خواند. او خاطر نشان کرد که به دشواری های موجود برای راه اندازی مکانیسم مالی ویژه برای تجارت با ایران واقف است. به اعتقاد او، ایران به دنبال صادرات نفتی خود از طریق این مکانیسم است.
در این میان، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرد که تصمیم تهران در رابطه با توقف اجرای بخشی از بندهای برجام به خاطر تشدید تحریم های امریکا است. او در ادامه، افزود که ایران برای برجام احترام قائل است. به گفته او، ایران اجرای برخی از بندهای توافق هسته ای را تا زمانی که دیگر اعضای این توافق تعهداتشان را اجرا نکرده اند، متوقف می کند. گفتنی است که در روز ٢٢ ماه آوریل، امریکا به تحریم های اعمالی علیه ایران شدت بخشید و صادرات نفتی ایران را به طور کامل، ممنوع کرد. از اول ماه مه، این تحریم اجرایی شده است. در این میان، هیچ یک از کشورهای جهان برای واردات نفت ایران معافیت ندارند. این یعنی، امریکا هر کشوری را که نفت ایران را وارد کند، تحریم خواهد کرد. به گفته سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید، هدف از این تصمیم – به صفر رساندن حجم صادرات نفتی ایران است. سرگی لاوروف اعلام کرده که روسیه به دنبال راه هایی برای دور زدن تحریم های یک جانبه امریکا است. او خاطر نشان کرده که در حال حاضر، برخی از پروژه ها میان ایران و روسیه در دست اجرا است. افزون بر آن، در توسعه روابط دو جانبه تجاری و اقتصادی میان روسیه و ایران، ایجاد تسهیلات در رژیم وزیرا می تواند کارساز واقع شود.
گفتنی است که در سال ٢٠١٥ میلادی، برجام منعقد شد. براساس این سند، ایران از برنامه هسته ای خود در ازای لغو تحریم ها چشم پوشی کرد. بعد از یک سال، امریکا از برجام خارج شد و مجددا، اعمال تحریم ها علیه ایران را از سر گرفت. از جمله، این تحریم ها در رابطه با عملیات های بانکی و صادرات نفت ایران است. در شش ماهه نخست اعمال تحریم های نفتی، هشت کشور جهان از اجرای تحریم های نفتی امریکا معاف بودند. اما، در ماه آوریل، دولت امریکا به اعمال تحریم ها علیه ایران شدت بخشید و معافیت ها را لغو کرد. در چنین شرایطی، ایران تصمیم گرفته است، فروش مازاد حجم اورانیوم غنی شده و آب سنگین خود را متوقف کند. در این میان، رژیم ایران به کشورهای اروپایی ٦٠ روز مهلت داده است تا آنها تعهدات خود را براساس برجام اجرا کنند.

مترجم: شادی اصغری
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 59 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید