تاریخ: ۹:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۴
سانسور اخبار انفجارهای فجیره و فرافکنی مقامات عرب

الشرق (قطر)

امارات سرش را مثل کبک زیر برف فرو برده است زیرا خبرگزاریهای امارات و رسانه های آن خبر پیروزی تیم منچستر سیتی را که در تملک منصور بن زاید قرار دارد در صدر خبرهای خود قرار دادند و اشاره ای به حمله به کشتیهای تجاری در آبهای منطقه الفجیره نکردند.
­پس از سردرگمی بین تکذیب و تائید, وزارت امور خارجه امارات شب گذشته آنچه را که دفتر رسانه ای امیر نشین الفجیره و مشاور ولیعهد ابوظبی درباره حمله به کشتیهای تجاری در آبهای منطقه الفجیره تکذیب کرده بودند, تکذیب کرد!
وزارت امور خارجه امارات اعلام کرد چهار کشتی تجاری غیر نظامی متعلق به چند کشور با عملیات به توصیف این وزارتخانه «تخریبی» در نزدیکی آبهای منطقه ای امارات روبرو شدند. این بیانیه افزود همه اقدامات لازم به عمل آمد و درباره شرایط این حادثه با همکاری طرفهای محلی و بین المللی تحقیق می شود.
در قبال توجه جهان به آنچه که اتفاق افتاد یا اینکه سعی می شود حادثه رخ داده را درک کنند, خبرگزاریهای امارات و رسانه های آن سر خود را مثل کبک زیر برف کردند و خبر پیروزی تیم منچستر سیتی را که در تملک منصور بن زاید قرار دارد در صدر خبرهای خود قرار دادند.
همچنین رسانه های اماراتی پیام های تبریک منصور بن زاید و انور قرقاش (وزیر مشاور در امور خارجه امارات) درباره پیروزی این تیم انگلیسی را منتشر کردند و قرقاش حتی یک کلمه درباره آنچه که در کشورش اتفاق افتاد حرف نزد.
قرقاش ماموریت متهم کردن ایران را به عبدالخالق عبدالله مشاور ولیعهد ابوظبی واگذار کرد. وی در صفحه شخصی اش در توئیتر نوشت: « این اقدام در خلیج عمان و نه در خلیج (فارس) اتفاق افتاد و منابع ایرانی نخستین کسانی بودند که این خبر را منتشر کردند و معنی اش این است که ایران در این امر نقش داشته است».
در نخستین اظهار نظر رسمی تهران درباره این حادثه، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفت انفجارهای الفجیره امارات ثابت می کند امنیت جنوب آبهای خلیج فارس شکننده است.
حشمت الله فلاحت پیشه در صفحه شخصی اش در «توئیتر» نوشت: « انفجارهای الفجیره نشان می دهد امنیت جنوب خلیج فارس شبیه به شیشه است».
وزارت امور خارجه امارات هدف قرار گرفتن کشتیهایش را چند ساعت پس از انکار دفتر رسانه ای امیر نشین الفجیره تائید کرد. همچنین این تائید چند ساعت پس از انکار عبدالخالق عبدالله مشاور ولیعهد ابوظبی انجام شد که گفته بود امارات قاطعانه خبرهای مربوط به بروز انفجار در بندر الفجیره را رد می کند. عبدالله افزود: امارات هدف شایعات و خبرهای دروغین و ساختگی قرار گرفت. وی افزود این خبرها از تریبونهای وابسته به ایران, قطر و ترکیه می آید.
شمار زیادی از کاربران توئیتر، عبدالله را به استهزاء گرفتند که وزارت امور خارجه تکذیب وی را تکذیب کرده است. این کاربران نوشتند امارات خودش منبع شایعات و خبرهای دروغین و ساختگی است.
وزارت امورخارجه امارات اعلام کرد در عملیاتی که آن را تخریبی توصیف کرد به هیچ کس آسیبی نرسید و هیچ ماده زیان آور یا سوخت از این کشتیها نشت نکرده است.

(Visited 60 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید