تاریخ: ۹:۵۸ :: ۱۳۹۸/۰۲/۲۲
مذاکرات تجاری: ترامپ پکن را تهدید می کند

برتیل بیار

فیگارو (فرانسه)


رئیس جمهور امریکا در نظر دارد از روز جمعه میزان مالیات و عوارض بر ٢٠٠ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از چین را افزایش دهد. این تهدیدات جدید دوشنبه صبح باعث سقوط بورس های آسیایی و اروپایی شد.
دونالد ترامپ تهدید خود را مشخص کرد. او در نظر دارد از روز جمعه ١٠ تا ٢٥ درصد مالیات  بر ٢٠٠ میلیارد دلار کالاهای چینی را افزایش دهد. او تهدید می کند که به زودی این اقدام را تا ٣٢٥ میلیارد دلار دیگر از واردات از چین تعمیم دهد.دوشنبه این هفته رئیس جمهور امریکا با توئیت جدید اهداف خود را مشخص کرد. او نوشت: «از سال ها پیش تا کنون امریکا ٦٠٠ تا ٨٠٠ میلیارد دلار را در تجارت از دست داده داده ایم که ٥٠٠ میلیارد دلار آن به  چین مربوط می شود و افزود چنین وضعیتی دیگر تکرار نخواهد شد»
این پیام ناامید کننده رئیس جمهور امریکا زمانی منتشر شد که برخی به توافق احتمالی بین امریکایی ها و چینی ها امیدوار بودند. سفر برخی مقامات رسمی چین از جمله معاون نخست وزیر چین به واشنگتن احتمال پیشرفت یا حتی توافق را به وجود آورده بود.
اگر دونالد ترامپ دوباره لحن خود را شدت بخشیده  به این دلیل است که بسیاری از مسایل مانند احترام به مالکیت معنوی، دسترسی موسسات امریکایی به بازارهای چین  یا حتی یارانه های دولتی که به موسسات چینی پرداخت می شود هنوز حل نشده است.
سقوط بازارها
در واکنش به چنین تصمیمی از سوی دولت آمریکا، دوشنبه صبح ارزش سهام در بازارهای بورس چین سقوط کرد. در اروپا نیز قیمت سهام در بازار های بورس کاهش یافت.
پول چین نیز در برابر دلار ١,٣ درصد ارزش خود را از دست داد که بیشترین کاهش از بیش از سه سال پیش تا کنون است.
با وجود تهدیدات تجاری جدید و برخلاف آنچه که در مقاله وال استریت جورنال اعلام شد، پکن تاکید می کند که مذاکره کنندگان چینی همواره آماده هستند تا به امریکا سفر کنند. پیش بینی شده  که اجلاس جدید مذاکرات روز چهارشنبه در واشنگتن برگزار شود.

مترجم: سیده هاجر محسنیان
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 24 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید