تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۱۸
لیبی: خلیفه حفتر، ژنرال دوست سازمان سیا  که مورد علاقۀ ترامپ است، کیست

ریکاردو بارلام

ایل سوله ٢٤ اوره (ایتالیا)


ترامپ علاقۀ خاصی به مردان قدرتمند و رهبران خودکامه دارد. زمانی که رئیس جمهور آمریکا در تاریخ ١٥ آوریل با خلیفه حفتر، فرماندۀ لیبیایی و مرد قدرتمند سیرنایکا که بخش اعظم شرق و جنوب لیبی را تحت کنترل دارد، تماس گرفت موجبات شگفتی جامعۀ بین الملل را فراهم آورد. حفتر حملۀ طرابلس علیه دولت فائز السراج که از سوی سازمان ملل به رسمیت شناخته شده است و دستکم تا دیروز مورد حمایت ایتالیا نیز بوده است،  به پیش می برد.
تأیید حفتر از سوی ترامپ بلافاصله پس از دیدار رئیس جمهور مصر از کاخ سفید در تاریخ ٧ آوریل صورت گرفت. ترامپ با آل نهیان، شاهزادۀ موروثی امارات و حامی بزرگ دیگر حفتر نیز گفتگو کرد. حفتر اخیراً به منظور گفتگو با ملک سلمان عازم عربستان نیز شده بود.
آمریکا از سال ٢٠١١ همواره از میانجیگری سازمان ملل برای یافتن یک راه حل سیاسی برای اختلافاتی که پس از سقوط رژیم قذافی این کشور را به جنگ داخلی کشانده بود، حمایت کرده است.
اولین تأیید آمریکا برای حملۀ حفتر به طرابلس با تماس تلفنی جان بولتون، مشاور امنیت ملی دریافت گردید. سه روز پس از تماس ترامپ با حفتر نیز آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل به همراه روسیه و به شکلی غیرمنتظره قطعنامۀ پیشنهادی  انگلیس را برای آتش بس فوری در لیبی نپذیرفتند.
آمریکا تصمیم گرفت بر لیبی، کشوری دارای شش میلیون جمعیت که البته به لحاظ ذخایر نفتی اش کشوری راهبردی  به شمار می آید، انگشت نهد.
ترامپ و بولتون از یک نظم جدید در خاورمیانه تحت رهبری عربستان و امارات پشتیبانی می کنند. کشورهایی که دشمن ایرانِ شیعه، قطر، چریک های حزب الله یا شورشیان حوثی یمن تحت حمایت آیت الله به شمار می آیند. خاورمیانه ای که به اسرائیل احترام بگذارد. جایی که در صورت نیاز به منظور مهار اسلام گرایان، رهبران خودکامه ارجحیت پیدا می کنند. دقیقاً مانند مرد قدرتمند لیبی.
حفتر نیز به آمریکایی ها بسیار نزدیک است و در سال های اخیر نیز به عنوان مردی قابل اعتماد در راستای مقابله با پیشروی اسلام گرایان موافقت هایی کسب نمود.
در سال ٢٠١١ زمانی که به لیبی بازگشت سعی نمود فرماندهی نیروهای شورشی را به دست گیرد و به اینکه از سوی سازمان سیا حمایت می شد مورد سوءظن واقع شده بود. حادثۀ تروریستی در کنسولگری آمریکا در بنغازی به نحوی به نفع وی  بود. زیرا از آن زمان به بعد خود را رهبر ضداسلامی لیبی خواند.
عربستان، امارات، روسیه و حتی فرانسه آشکارا از حفتر حمایت می کنند. اکنون آمریکا به یک شاخص تبدیل شده است. سازمان ملل نیز طرفدار دولت سراج است و در جستجوی راه حلی سیاسی برای تمامی طرف های درگیر است. ایتالیا نیز تا چند روز پیش طرفدار سراج بود.

مترجم: مریم شرکا
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 90 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید