تاریخ: ۱۳:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
ترامپ در پی تقابل با اخوان المسلمین

هارر گودرن

در اشتاندار (اتریش)


از دید دونالد ترامپ آنچه عبدالفتاح السیسی، مهمان مصری وی طی سفر ماه آوریل خود پیشنهاد داد “منطقی” است: آمریکا باید گروه اخوان المسلمین را در فهرست سازمان های تروریستی قرار دهد.
مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیتی ترامپ نیز از این طرح حمایت می کنند. اما از دید کنگره آمریکا و کارشناسان تروریسم تردیدهای جدی وجود دارد که آیا چنین چیزی امکان پذیر است. همچنین بسیار محتمل است که چنین اقدامی به بسیاری از روابط دیپلماتیک ضربه های بازگشت ناپذیری بزند.
به طور معمول، تنها گروه ها و افرادی در این لیست قرار می گیرند که اقدامات تروریستی انجام داده یا خطر و تهدیدی برای شهروندان و منافع امنیتی آمریکا محسوب می شوند. به همین علت، اطلاق عنوان گروه تروریستی به اخوان المسلمین بسیار دشوار است: صدها گروه با میلیون ها عضو در سراسر جهان اغلب به طور غیرمستقیم از این جنبش سیاسی که دهه ۲۰ میلادی در مصر تاسیس شد، پیروی می کنند.
در چند کشور اسلامی مانند اردن و کویت، گروه اخوان المسلمین به عنوان اپوزیسیون در پارلمان حضور دارند. در برخی کشورهای دیگر نیز مانند مراکش و‌ تونس در حکومت مشارکت دارند. حزب عدالت ترکیه نیز از بستر ایدئولوژیکی اخوان المسلمین برخاسته است.
همچنین این اقدام، به روابط آمریکا با برخی متحدان خود ضربه خواهد زد: تمامی کسانی که با سازمان های قرار گرفته در فهرست تروریستی حتی در گذشته تعامل داشته اند، مشمول تحریم های این کشور خواهند شد. طبیعتا این موضوع درباره انجمن های اسلامی آمریکایی نیز صدق می کند. به همین علت منتقدان ترامپ نیت دیگری در پشت این تصمیم وی می بینند: اعطای امتیاز به محافل اسلام ستیز در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آینده.
البته آسان تر می بود اگر آمریکا فقط شاخه مصری اخوان المسلمین را در این فهرست قرار می داد. اما اعمال چنین محدودیتی برخلاف خواسته های مصر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است. آنها تمامی این گروه و زیرشاخه های آن را سازمان های تروریستی می خوانند.
این نکته که ترامپ هم اکنون آمادگی زیادی برای پذیرش خواسته های این کشورها دارد، ناشی از انتظار وی مبنی بر حمایت آنها از “طرح قرن” وی می باشد. این طرح به سرپرستی جارد کوشنر با موضوع صلح میان اسرائیل و فلسطین، در ماه ژوئن ارائه خواهد شد.
از سوی دیگر نیز ترکیه و قطر، حامیان دیرینه اخوان المسلمین برای آمریکا مهم هستند. اگرچه قطر از سوی عربستان، امارات متحده عربی و مصر تحریم و منزوی شده، اما بزرگ ترین پایگاه نظامی آمریکا در منطقه در این کشور قرار دارد. ترامپ نه تنها در پی فروش سلاح های خود به ترکیه است، بلکه همچنین نیازمند کمک و همکاری ترکیه در شمال سوریه برای حفظ امنیت نیز می باشد.
قرار دادن اخوان المسلمین در فهرست سازمان های تروریستی، جهتگیری آشکار آمریکا علیه ترکیه و قطر و به نفع عربستان، امارات متحده عربی و مصر در منافشه هژمونیک حاکم بر منطقه تلقی می گردد. زیرا علاوه بر دشمنی با ایران، این کشورها مقابله با اخوان المسلمین را چالش تعیین کننده سرنوشت زمان خود می دانند.
این موضوع یک بخش ایدئولوژیکی و سیاسی، به ویژه سیاست امنیتی نیز در بر دارد: از دیدگاه عربستان، اخوان المسلمین به تنهایی عامل و مسئول افراطی شدن اسلام در قرن بیستم میلادی است. هدف دیگر این کشورها نیز سرکوب کردن تمایلات سیاسی “نئوعثمانی” در خاورمیانه و فرای آن می باشد.

مترجم: عطیه خرم
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 39 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید