گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۰۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
هشدار چامسکی درباره بازگشت فاشیسم در قرن بیستم و جنبش های افراطی از آمریکا تا عربستان

سایت اینترنتی ­”اکنون دموکراسی“ democracy now با اشاره به مصاحبه پنجشنبه شب خود  با نوآم چامسکی زبان‌شناس و نظریه‌پرداز معروف آمریکایی نوشت چامسکی درباره بازگشت فاشیسم در قرن بیستم و نیز رشد فزاینده جنبش های ملی افراطی از برزیل گرفته تا آمریکا و عربستان سعودی و اسرائیل هشدار داد.
این سایت در گزارشی در این باره نوشت بیش از ۷۰۰ تن پنجشنبه شب برای شنیدن نقطه نظرات این صاحبنظر سرشناس درباره مسائل مختلف بین المللی ، از  تهدیدات کنونی علیه دموکراسی گرفته تا مناقشه اسرائیل و فلسطینیان و بازداشت جولیان آسانژ ، جنگ هسته ای و تغییرات آب و هوایی در بوستون گرد هم آمدند.
چامسکی در بخشی از سخنان خود با اشاره به تحولات دو سال گذشته در دوران ریاست جمهوری ترامپ گفت :  اگرچه امروز ما شاهد چیزی مشابه نازیسم نیستیم ، ولی با گسترش پدیده ای روبرو هستیم که می توان از آن به عنوان ملی گرایی افراطی و ارتجاع بین المللی یاد کرد.
وی افزود :  پیروزی نتانیاهو در انتخابات اسرائیل موجب تحکیم پایه های ائتلافی ارتجاعی شد که از قبل در منطقه با حمایت مثلث ترامپ- پمپئو – بولتون  شکل گرفته بود.
چامسکی تصریح کرد: ائتلاف خاورمیانه هم اکنون متشکل از دولتهای مرتجع افراطی منطقه است ؛ یعنی عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، و مصر تحت بیرحم ترین نظام دیکتاتوری تاریخ این کشور و نیز اسرائیل در کانون آن که برای مقابله  با ایران شکل گرفته است.
وی با اشاره به تهدیدات کنونی در منطقه آمریکای لاتین گفت انتخاب بولسونارو در برزیل موجب شد قدرت در دست افراطی ترین گروه های دست راستی ملی گرا قرار بگیرد که هم اکنون شاهد رشد آنها در نیمکره غربی هستیم.
چامسکی با اشاره به اقدام مورنو رئیس جمهور اکوادور در لغو پناهندگی جولیان آسانژ گفت مکزیک در عین حال یکی از موارد استثنا در برابر این تحولات به شمار می رود.
این نظریه پرداز آمریکایی همچنین ضمن هشدار درباره رشد  احزاب راستگرا در اروپا گفت ویژگی های برخی از آنها بسیار وحشتناک به نظر می رسد.
وی افزود در این میان ضروری است تا از دموکراسی های کارآمد در جهان حمایت و از ظرفیت و توانمندی های آنها برای دستیابی به پیشرفت چشمگیر گذشته برای نجات آینده بهره برداری شود.

(Visited 107 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید