تاریخ: ۱۶:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
ائتلاف ترامپ و نتانیاهو

دیوید رمنیک

نیویورکر (آمریکا)

همانگونه که نتانیاهو مزایای عوام گرایی راست گرایانه را به ترامپ آموخته است، ترامپ نیز مزایای اهانت های نفرت انگیز، هیچ انگاشتن رای دهندگان و تنفر از قانون را به نتانیاهو یاد داده است.
بیست و یک سال پیش ، بنزیون نتانیاهو، پدر بنیامین نتانیاهو هنگامی که پسرش برای نخستین بار نخست وزیر اسرائیل شده بود در مصاحبه ای از اینکه فرزندش برای تصدی این سمت از شایستگی لازم برخوردار نباشد ابراز نگرانی کرد. بنزیون نتانیاهو که در سال ٢٠١٢ در سن ١٠٢ سالگی فوت کرد از آن صهونیست های افراطی بود که حاضر نیستند حتی یک وجب از خاک فلسطین را به فلسطینی ها واگذار کنند. وی از طرح ایجاد کشور فلسطین درهمسایگی اسرائیل، پیمان صلح اسلو و هر انچه که حق و حقوقی برای فلسطینی ها قایل است بیزار بود. نگرانی های این صهیونیست تمام عیار درباره بی کفایتی فرزندش در پاسداری از ارزش هایی که او به آن ها باور داشت، کاملا بی مورد بود چون بنیامین نتانیاهو ثابت کرده است که برای باقی ماندن بر سر قدرت حاضر است خود را به آب و آتش بزند و فرزند خلف پدر می باشد.
نتانیاهو که برای پنجمین دور به نخست وزیری اسرائیل منصوب شده است دشمن روزنامه نگاران، دانشگاهیان و قضاتی است که از وی انتقاد می کنند. وی به تدریج در میان زمامداران غیردمکراتیک جهان از جمله سران سنی کشورهای عرب منطقه خاورمیانه و روسای جمهور مجارستان، برزیل و روسیه دوستان خود را پیدا کرده است. وی به این نتجیه رسیده است که جهان دیگر نه به فلسطینی ها می اندیشد و نه برای  آداب و اصول دمکراتیک ارزش و اعتباری قایل است. وی جناح چپ و حتی چپ میانه در اسرائیل را به حاشیه رانده و دیگر اثری از پیمان کمپ دیوید که پدر نتانیاهو از آن نفرت داشت، باقی نمانده است.
مهمترین دلشمغولی نتانیاهو منافع شخصی است. وی نه تنها دورنمای هر نوع مصالحه ای با فلسطینی ها را از میان برده است بلکه اکنون به این فکر افتاده که شهرک های یهودی نشین کرانه باختری رود اردن را نیز به خاک اسرائیل ضمیمه کند. با سخن گفتن از الحاق بخش دیگری از سرزمین فلسطین به خاک اسرائیل، نتانیاهو می تواند حمایت احزاب و گروه های راستگرا را برای تشکیل کابینه جدید جلب کند. وی با جلب حمایت راستگرایان افراطی امیدوار است بتواند از پیگرد قانونی به اتهام فساد مالی بگریزد. زمانی در تل اویو از زمین در برابر صلح سخن به میان می آمد اما اکنون نتانیاهو این گفتمان را با الحاق سرزمین های فلسطین  به شرط  نادیده گرفته شدن  قانون و مقررات،  جایگزین کرده است.
نتانیاهو در عرصه سیاسی اسرائیل پدیده نادری است. نخست وزیران پیشین اسرائیل زمانی که با مشکلات قانونی روبرو می شدند برای جلب حمایت خارجی و داخلی به فلسطینی ها امتیاز می دادند . نمونه چنین اقدامی را در سال ٢٠٠٥ شاهد بودیم که اریل شارون، آبادی های یهودی نشین در غره را تخلیه کرد. در ضمن در گذشته روسای جمهور آمریکا از دولت اسرائیل می خواستند تا در برخورد با فلسطینی ها، از افراط گرایی خودداری کنند. نمونه چنین سیاستی را از بیل کلینتون و اوباما شاهد بوده ایم. اما امروزه، رهبری آمریکا را فردی بر عهده دارد که افکار و اندیشه ای شبیه نتانیاهو دارد و بی پروایی و نادیده گرفتن افکار عمومی و قانون مقررات را به او یاد می دهد.
نتانیاهو برای سرکوب رسانه ها، علاقه خاصی به استفاده از عبارت “اخبار ساختگی” دارد و رسانه های مخالف را به خبرسازی متهم می کند. تلاش دستگاه قضایی برای به کیفررساندن وی به جرم فساد مالی را غرض ورزی سیاسی توصیف می کند. وی برای بی اثر کردن آراء اعراب ساکن اسرائیل در انتخابات هفته گذشته پارلمانی، هر آنچه در توان داشت انجام داده است. نتانیاهو نیز همانند ترامپ عاشق دیوار است. ترامپ دور مکزیک دیوار می گذارد و نتانیاهو در امتداد مرز جنوبی اسرائیل با کرانه باختری.   

مترجم: داود حیدری
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید