تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
شخص دست نشانده امارات بر سودان حکومت می کند! کودتا در کودتا علیه عمر البشیر و ملت

جواد الامین علی

الاخبار (لبنان)

شورای نظامی [در سودان] روز گذشته در سایه مخالفت توده مردم که همچنان بر تحویل قدرت به دولتی غیرنظامی پافشاری می کند، چهره وابسته به خود را تغییر داد، اما آن ها به آرام کردن خشم مردم توجهی نشان نداده و عبدالفتاح البرهان فردی نزدیک به امارات را برای اداره امور کشور منصوب کرده اند. در اینجا به نظر می رسد فشارهای خارجی بیشتر از داخلی کارساز است.
به نظر می رسد ماهیت مرحله انتقالی که ارتش سودان تحمیل کرده، محور مخالفت توده مردم بود. اعتراض کننده گان کسانی که طی تظاهرات و تحصن در برابر فرماندهی کل ارتش در خرطوم خواستار مداخله ارتش برای یکسره کردن اوضاع شدند با تشکیل شورای نظامی انتقالی مخالفت کردند و خواستار تحویل سریع قدرت به دولتی مدنی برای اداره امور پس از البشیر شدند. اما ارتش که اداره امور را در دست دارد و برای خود دو سال زمان تعیین کرده است از قرار امروز آمادگی بیشتری برای تسلیم شدن در برابر خواسته مردم تظاهر کننده را دارد .
رئیس شورای انتقالی نظامی که قدرت را در دست گرفته است، سپهبد عوض بن عوف عصر روز گذشته کناره گیری خود را از این شورا اعلام کرد و سرلشکر عبدالفتاح البرهان عبدالرحمن را به جانشینی خود برگزید. این مسئله با استقبال مجمع اتحادیه های صنفی روبرو شد و آن را پیروزی اراده ملت دانست اما خواستار ادامه تحصن در برابر فرماندهی کل ارتش شد.
عبدالرحمن فرمانده سابق نیروی زمینی ارتش و سرپرست نیروهای سودانی در یمن با هماهنگی محمد حمدان حمیدتی، فرمانده نیروهای واکنش سریع است. حمیدتی روز گذشته حمایت خود را از انتقال قدرت به دولت مدنی انتقالی اعلام کرد. عبدالرحمن همچنین بیشتر دوره زندگی خود را در یمن و امارات گذرانده است و به همین علت برخی اعتقاد دارند احتمالا اقدام دیروز در پی فشارهای خارجی و به احتمال زیاد فشار امارات بوده که به خاطر نگرانی از خارج شدن کنترل اوضاع و حفظ حکومت جدید است که شورای نظامی تشکیل شده از نزدیکان این کشور بر آن سیطره دارند. فشار امارات در اعلام عدم مشارکت سپهبد صلاح قوش، شخص مورد علاقه ابوظبی و مدیر کل دستگاه امنیت و اطلاعات ملی سودان در این شورای نظامی، آشکار است. حمیدتی و احمد المطیری نیز بلافاصله چنین تصمیم مشابهی را اعلام کردند.
در این جا ناظران اعتقاد دارند هدف از پذیرش صلاح قوش شخص مورد علاقه اماراتی ها برای دوری از عرصه حوادث، خشنود کردن توده مردم و ساکت کردن اشخاص مخالف او و حفظ تغییرات حاصل شده در مثلث حکومت می باشد که منافع سران خود را حفظ و از آن ها حمایت می کند. با اگاهی از این مسئله که قوش که در دوره خود همکاری میان دستگاه اطلاعات سودان و آمریکا را تقویت کرد کسی بود که احتمال می رفت هرگونه کودتایی علیه بشیر را رهبری کند. طبق نوشته روزنامه های محلی بشیر او را از سفر منع کرده بود به ویژه این که قوش در گذشته برای کودتا علیه عمر البشیر تلاش کرده بود و در سال ٢٠١١ به اتهام توطئه به راه انداختن کودتا در زمانی که مشاور امنیتی بوده، زندانی شده بود.پس از آزادی در سال ٢٠١٣ با فشار آمریکایی ها قوش از انظار دور ماند تا زمانی که مجددا به عنوان رئیس دستگاه امنیت و اطلاعات تعیین شد و روابط او با آمریکایی ها با آغاز اعتراضات دوباره علنی شد.

مترجم: مهری بهرامی
منبع:اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 38 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید