گروه: اخبار
تاریخ: ۹:۴۴ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
افزایش قیمت نفت خام بر اثر تحریم های آمریکا

نیکی (ژاپن)


قیمت نفت خام افزایش یافته است. فروش نفت خام بازار نیویورک که شاخص بین المللی به شمار می‌ آید ، در مقایسه با پایین ترین قیمت اواخر سال ٢٠١٨ میلادی پنجاه درصد افزایش داشته است. افزایش قیمت نفت خام می تواند چند علت داشته باشد. نخست اینکه به ماه مه که در واقع آخرین مهلت مقرر آمریکا برای معاف از تحریم های نفتی ایران به شمار می آید ، نزدیک می شویم. دیگر آنکه میزان تولید نفت خام ونزوئلا هم بر اثر تحریم های اقتصادی آمریکا کاهش یافته است. افزون بر اینها ، کشورهای تولید کننده نفت خام خاورمیانه با هماهنگی در کاهش تولید نفت خام ، در برابر آمریکا که همچنان افزایش تولید نفت شیل را پیگیری می کند ، دست به مقابله زدند.
تولید نفت خام ایران و ونزوئلا بر اثر فشار آمریکا کاهش یافته است. سازمان کشورهای صادر کننده نفت خام ( اوپک )‌ و همچنین کشورهای مهم تولید کننده نفت خام غیر اوپک ماه ژانویه سال جاری کاهش تولید هماهنگ به میزان یک میلیون دویست هزار بشکه در روز را آغاز کردند. کاهش تولید نفت خام در مقیاس بزرگتر که بیش از افزایش تولید نفت شیل آمریکا است ، در حال پیشرفت است. بر اساس گزارش سازمان اوپک ، میزان عرضه جهانی نفت خام از ماه ژانویه تا ماه مارس به میزان نود و نه میلیون چهارصد شصت هزار بشکه در روز بوده است. این میزان عرضه نفت خام در مقایسه با ماه اکتبر تا ماه دسامبر سال ٢٠١٨ میلادی یک و ششم دهم درصد افت داشته است.
بدیهی است بیشترین کاهش تولید نفت خام مربوط به ایران است. بر اساس گزارش سازمان انرژی بین المللی ، میزن تولید نفت خام ایران در ماه مارس دو میلیون هفتصد چهل هزار بشکه در روز بوده که در مقایسه با زمان اعلام تحریم های آمریکا علیه ایران در ماه مه سال ٢٠١٨ میلادی سی درصد افت داشته است. برایان هوک ، نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران ، اوایل ماه جاری اعلام کرد:« سه کشور واردات نفت خام از ایران را به صفر رساندند. » به سختی می توان تصور کرد که آمریکا دوره جدید معافیت برای تحریم های نفتی ایران در نظر بگیرد و به همین جهت واقع بینانه این است که دستیابی به نفت ایران غیر ممکن خواهد شد.

مترجم: کیومرث واحدی

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 52 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید