تاریخ: ۹:۱۹ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
صلح در خاورمیانه به انرژی نیاز دارد

ایل جورناله (ایتالیا)

مترجم: مریم شرکا

لبنان و اسرائیل بر سر معادن فراساحلی مدیترانه با یکدیگر نزاع دارند. مرزها می توانند آنها را مهار کنند. از سفر مایک پمپئو، وزیر خارجۀ آمریکا به خاورمیانه زمان چندانی نمی گذرد. سفری مورد اختلاف که در وهلۀ اول به متحدان این کشور در منطقه اطمینان داد. در ضمن وی سفری نیز به لبنان داشت. کشوری که همواره در کانون توطئه های سیاسی منطقه قرار داشت. پای روابط میان اسرائیل و لبنان در عرصۀ انرژی در میان است.
بسیاری از معادن سوخت در شرق دریای مدیترانه کشف گردیدند. این معادن فرصتی تاریخی به منظور بهبود اقتصاد این منطقه ارائه می کنند. متأسفانه بهره برداری از این ذخایر به شکلی کُند صورت می گیرد و حتی متوقف شده است زیرا تعداد اندکی از کشورها مرزهای دریایی خود را با همسایگانشان تعریف نموده اند.
خوشبختانه فناوری های نوین مربوط به ترسیم نقشه ها به اپلیکیشن های ماهواره ای این امکان را می دهند که اختلافات فراساحلی را حل و فصل نموده و این کار را با سهولت و دقتی نسبی نیز انجام دهند.
مهم ترین مبحث در دیدار پمپئو طرح آمریکا برای کمک به دستیابی به توافقی بر سر مرزهای دریایی شرق مدیترانه بوده است.
مردم لبنان علی رغم موقعیت دشوار کشورشان و نظام حکومتی ناقص، مقاومت فراوانی از خود نشان می دهند.  لیکن این چرخه نمی تواند تا ابد ادامه یابد به ویژه زمانی که بدهی این کشور بیش از ١٥٠ درصد تولید ناخالص داخلی است.
اکنون دقیقاً به واسطۀ همین معادن جدید فراساحلی ممکن است عصر جدیدی آغاز گردد. زمانی که تولید شروع شود تأثیر فراوانی به همراه خواهد داشت. لبنان به یک صادرکنندۀ انرژی تبدیل خواهد شد. درآمدهای حاصل از فروش گاز ممکن است فقر را ریشه کن سازند.
اعتبار آمریکا در نحوۀ میانجیگری میان لبنان و اسرائیل است. برخی افراد در لبنان بیم آن دارند که هدف واشنگتن تسهیل در حصول یک توافق عادلانه نباشد بلکه تحمیل توافقی باشد که بیشتر به نفع اسرائیل است. چنانچه این گونه باشد برای دولت لبنان پذیرش هر گونه پیشنهادی غیرممکن خواهد بود.
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 16 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید