تاریخ: ۸:۲۲ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۷
خشم سناتور های دمکرات از پیروزی نتانیاهو

برایانت هریس

المانیتور (آمریکا)


پیروزی نتانیاهو در انتخابات پارلمانی که زمینه را برای دور پنجم نخست وزیری وی با کمک متحدان راست گرای حزب لیکود هموار کرده است،  خشم برخی از سناتورهای دمکرات را برانگیخته است.
روابط نزدیک نتانیاهو با دونالد ترامپ و ائتلاف وی با حزب راستگرای ” قدرت یهود” با انتقاد حتی جدی ترین حامیان اسرائیل در بین سناتورهای دمکرات در کنگره آمریکا روبرو شده است. نتانیاهو در روزهای پایانی کارزار انتخاباتی خود قول داد در صورت انتخاب مجدد به سمت نخست وزیر، شهرک های یهودی نشین در کرانه باختری رود اردن را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد کرد. این وعده انتخاباتی نتانیاهو حتی با محکومیت عناصر چپ گرا در عرصه سیاسی خود اسرائیل روبرو شده است.
سناتور دمکرات جف مرکلی از ایالت اورگون در جلسه روز پنجشنبه مجلس سنا  تصویب قطعنامه ای را برای ناگزیر ساختن دولت ترامپ به ازسرگیری کمک به فلسطینی های ساکن کرانه باختری و نوار غزه شد، پیشنهاد کرد.
این سناتور دمکرات در مصاحبه با المانیتور گفت کمک به شهروندان بی گناه نباید به علت مناقشات ژئوپولیتک متوقف شود و افزود ما باید کمک به اقشار اسیب پذیر فلسطین را از سربگیریم و در عین حال با قاطعیت از امنیت اسرائیل نیز پاسداری کنیم.
در پیش نویس مصوبه ای که ستاتور مرکلی پیشنهاد کرده است پرداخت نزدیک به ٢٠٠ دلار کمک اقتصادی و ٦١ میلیون دلار کمک امنیتی به دولت خودگران فلسطین و مقامات غزه که دولت ترامپ مانع از پرداخت آن شده، مورد تاکید قرار گرفته است.
از مصوبه پشینهادی سناتور مرکلی پنچ سناتور دمکرات دیگر حمایت کرده و از کنگره خواسته اند تا با صدور قطعنامه ای بر حفط حقوق بشر در اسرائیل و مناطق فلسطینی نیشین تاکید و با هر گونه اقدامی که مانع از ایجاد کشور فلسطین در کنار اسرائیل می شود، مقابله کند.
با اینکه بعید به نظر می رشد که چنین قطعنامه ای در مجلس سنا که جمهوریخواهان در آن اکثریت دارند به تصویب برسد اما این قطعنامه از شانس بهتری برای تصویب در مجلس نمایندگان که  دمکرات ها در آن اکثریت دارند، بر خوردار است. در جلسه روز پنچ شنبه ، چهار نفر از دمکرات هایی که ریاست کمیته های مختلف مجلس نمایندگان را بر عهده دارند و از هوداران اسرائیل نیز به شمار می روند، با انتشار بیانیه ای رجزخوانی های نتانیاهو را محکوم کردند.
در بیانیه این چهار نماینده دمکرات از وعده انتخاباتی نتانیاهو در مورد ضمیمه کردن شهرکت های یهودی نشین کرانه باختری رود اردن به خاک اسرائیل به شدت ابراز نگرانی شده است.
مایم پمپئو نیز در هفته گذشته در دو نشست با سناتورهای دمکرات در ساختمان کنگره با پرسش های تندی روبرو شده است. سناتورها از پمپئو پرسیدند چنانچه نتانیاهو به وعده انتخاباتی خود در زمینه الحاق شهرک های یهودی نشین به خاک اسرائیل عمل کند، دولت آمریکا چه خواهد کرد؟ پمپئو از پاسخ دادن به این پرسش خودداری کرد.
به رسمیت شناختن الحاق بلندی های جولان به اسرائیل از سوی پمپئو در ماه گذشته نیز خشم سناتورهای دمکرات را بر انگیخت. وزیر خارجه آمریکا در ضمن با راه حل موسوم به دو کشور نیز مخالف است و می گوید راه حل هایی که در گذشته برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها پیشنهاد و مطرح شده اند هیچکدام کارساز نبوده اند و باید راه حل تازه برای این مناقشه پیدا شود.

مترجم: داود حیدری
اداره کل رسانه های خارجی    

(Visited 25 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید