تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
از کشتار دارفور گرفته تا پناهندگی بن لادن. نظامیان سودان پس از ٣٠ سال البشیر را سرنگون می کنند

لورنتزو سیمونچلی

لااستامپا (ایتالیا)


عمر البشیر، رئیس جمهوری که مدت ٣٠ سال با مشت آهنین بر کشور سودان حکمرانی کرد، توسط ارتش برکنار و بازداشت شد. تلویزیون دولتی این کشور از زبان عوض بن عوف، معاون رئیس جمهور و وزیر دفاع این خبر را اعلام کرد. این یک کودتای بدون خونریزی به شمار می آید که باعث بسته شدن فصل تاریکی از این کشور آفریقایی مملو از جنگ داخلی و استبداد و باز شدن فصل دیگری گردید که در آن شک و تردید و نگرانی حاکم است.
در خیابان های خارطوم، تظاهرکنندگان که مدتها بود که خواستار استعفای البشیر بودند ابتدا با شنیدن این خبر جشن گرفتند اما بعد به واسطۀ سخنرانی مربوط به استقرار ائتلاف جدید نظامی، دلسرد و نومید شدند.
عوض بن عوف گفت: «طی دو سال آینده این کشور را اداره خواهیم کرد تا یک دولت دمکراتیک را تا زمان برگزاری انتخابات بازگردانیم. زندانیان سیاسی آزاد خواهند شد و قانون اساسی سال ٢٠٠٥ لغو خواهد شد» .
این پیام به هیچ وجه امیدوارکننده نبوده و چندان انتقال دمکراتیک را مورد پیش بینی قرار نمی دهد. در ضمن پای گذشتۀ مبهم عوض ابن عوف در میان است که دستانش به جنایات جنگی در منطقۀ دارفور آلوده است.
رئیس جمهور سابق نیز از ده سال پیش تحت پیگرد دیوان کیفری بین المللی می باشد. وی متهم به نسل کشی، جنایات جنگی و ضد بشری در منطقۀ غربی دارفور شده است.
عدم اتحاد کشور چندمین شکست سیاسی البشیر را که همواره ترجیح می داد به مسائل نظامی بپردازد، رقم زد. وی با این کار رهبری حزب کنگرۀ ملی را که تا به امروز سودان را اداره کرد به حسن الترابی، یک فرد مسلمان سنی مذهب دارای دیدگاه های تندرو سپرد. همان کسی که شریعت را پیاده نمود و باعث کاهش آزادی زنان گردید و کشور را به بندری آزاد برای گروه های بنیادگرای اسلامی تبدیل ساخت.
بن لادن نیز بین سال های ١٩٩١ تا ١٩٩٦ در سودان اقامت داشت. سال هایی که طی آن شبکۀ تروریستی را که در سال های بعد موفق شد حادثۀ ١١ سپتامبر را در نیویورک بیافریند، ساماندهی کرد. حضوری دردسرساز که البشیر مجبور گردید تحت فشار دولت کلینتون روابط خود را با الترابی قطع کرده و بن لادن را از کشور بیرون براند. گرچه البشیر نمی تواند به عنوان یک دولتمرد قابل ستایش به تاریخ بپیوندد لیکن طی ٣٠ سال حکومتش نقشی مهم در عملیات ضدتروریستی در منطقه و نیز در پرونده های متعدد جهانی ایفاء نموده است.
از برکناری سرهنگ قذافی در لیبی گرفته تا جنگ یمن و میانجیگری در توافقات پیچیدۀ صلح. به همین علت است که کشورهای نیمی از جهان از جمله اروپا با دقت تحولات این کشور را دنبال می کنند.

مترجم: مریم شرکا
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 33 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید