تاریخ: ۹:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۶
خروج مصر از ناتوی عربی چه معنایی دارد و انگیزه های اصلی آن چه بوده است؟

عبدالباری عطوان

رای الیوم (انگلستان)


خروج مصر از ناتوی عربی چه معنایی دارد و انگیزه های اصلی آن چه بوده است؟آیا عملا این کشور به آغوش روسیه بازمی گردد و پیشرفته ترین جنگنده در جهان یعنی سوخو ٣٥  را خریداری می کند؟ بازتاب این مسئله بر رابطه قاهره با متحد سعودی و کشورهای حاشیه خلیج فارس چه خواهد بود؟ آیا شاهد ائتلافی مصری،سوری،الجزایری و عراقی موازی آن خواهیم بود؟آیا این پیام در واقع نه گفتن به ایران و آمریکا است؟
عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر دو سیلی محکم به آمریکا زده است. نخست وقتی تصمیم گرفت از ائتلاف امنیتی- اقتصادی کشورهای خاورمیانه یعنی ائتلاف ناتوی عربی خارج شود که با هدف جلوگیری از نفوذ ایران و روبارویی با آن تشکیل شد و دومی زمانی که  از قصد خود برای خرید جنگنده های پیشرفته روسی سوخو ٣٥  به عنوان جایگزین آمریکایی آن مانند اف ١٦ و اف ٣٥ خبر داد.
عللی که خبرگزاری رویترز برای خروج مصر از این ائتلاف ذکر کرد مثل اطمینان نداشتن مصر به  احتمال پیروزی رئیس جمهور ترامپ یعنی مبتکر این طرح در انتخابات ریاست جمهوری آینده، چندان قانع کننده نیست و احتمال می دهیم مصر خواستار افزایش تنش با ایران و ورود به جنگی مذهبی با تحریک آمریکا-عربستان نیست و نشست سه هفته پیش سه جانبه سران به میزبانی قاهره که دربردارنده پادشاه اردن، ملک عبدالله دوم و عادل عبدالمهدی،نخست وزیر عراق در کنار رئیس جمهور السیسی بود؛ این نظریه را تائید می کند زیرا عراق دروازه اصلی غیرمستقیم به سمت تهران شده است.
منابع عربی به این روزنامه تاکید کرده اند عبدالله دوم پادشاه اردن به علل متعدد علاقه ای برای پیوستن به این ائتلاف ندارد. برجسته ترین علل آن رفتار برتری طلبانه عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس با کشورش و توقف کمک ها و حمایت از معامله قرن است که به ضرر اردن و بی ثبات کردن هویت یکپارچه آن و تصاحب بخشی از خاک این کشور و سرازیر کردن یک میلیون پناهنده فلسطینی به سمت اردن است که این امر این کشور را به وطن جایگزین [برای این فلسطینی ها] تبدیل خواهد کرد. فراتر این که این کشورهای حاشیه خلیج فارس از گشایش کانال های مستقیم عادی سازی روابط با اسرائیل فراتر رفته اند.
گمان نمی کنیم اظهارات چند روز پیش پادشاه عربستان در دیدار با شخصیت های اردنی و فلسطینی درباره حمایت کشورش از مدیریت اوقاف قدس اشغالی از سوی اردن برای پادشاه اردن اطمینان دهنده بوده و تنش میان دو کشور را برطرف کرده باشد. علت آن ساده است این که حاکم کنونی در ریاض شاهزاده محمد بن سلمان است که از بزرگترین حامیان معامله قرن به علت دوستی قوی اش با طراح و پدرخوانده این طرح یعنی جرارد کوشنر داماد ترامپ می باشد.
نزدیکی اردن- ترکیه و اردن-عراق در بالاترین سطوح این مسئله را القا می کند که پادشاه اردن دیگر روی گزینه های پیشین خود در ائتلاف با کشورهای حاشیه خلیج فارس و اتکا به حمایت مالی همراه با منت آن ها حساب نمی کند بلکه تلاش می کند افق های جدیدی بگشاید و سیاست هایی را پیگیری کند که هماهنگی بیشتری با توده مردم اردن و خواسته های آن ها دارد چه از طریق اصلاح رابطه با ایران یا سوریه و عجیب نخواهد بود چنانچه روزی چه بسا در آینده نزدیک از خواب برخیزیم و با تصمیم گشایش مزارهای شیعه در کرک [مقبره امام ابو جعفر طیار] به روی زائران ایرانی مواجه شویم.
بازگشت دوباره مصر به آغوش روسیه به عنوان منبع تامین تسلیحاتی به دو علت اساسی بعید نیست: نخست این که تسلیحات روسی از نظر فناوری پیشرفته تر است و مهم تر این که هیچ شرط سیاسی برای آن وجود ندارد نسبت به فناوری آمریکایی که علل مرتبط با اسرائیل اینگونه نیست و دوم این که هزینه کمتری دارد و شرایط پرداخت آن انعطاف پذیرتر است.
ناتوی عربی که بر پایه های مذهبی به منظور راه انداختن جنگ های مذهبی در منطقه به نفع اسرائیل متمرکز است، به مرحله احتضار نزدیک می شود و بعید نمی دانیم عضویت در آن به عربستان و بحرین و شاید امارات محدود بماند.

مترجم: مهری بهرامی
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 108 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید