تاریخ: ۱۳:۲۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
متحدان ایران در خاورمیانه:در صورت جنگ انگشت روی ماشه است

ایلیا ج. مغنایر

الرای (کویت)


پس از اینکه رئیس جمهور دونالد ترامپ سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی اعلام کرد، تهران ساعاتی بعد با قرار دادن نام نیروهای آمریکا در خارومیانه در فهرست تروریسم به این تصمیم پاسخ داد. این نخستین بار است که نیروهای وابسته به حکومت ها به عنوان حامی تروریست طبقه بندی می شوند. این مسئله باعث می شود نیروهای آمریکا و ایران در سطح داعش و القاعده قرار گیرند.
در اقدامی پیشگیرانه و آمادگی برای وضعیت بدتر، ایران در روزهای اخیر با تمام متحدان خود تماس گرفته و اوضاع خطرناک و پیامدهای احتمالی بر آن کشورهای آن ها را مطرح کرد. به گفته یک منبع موثق دارای ارتباط با مقامات تصمیم گیرنده در داخل محور متحد ایران، تمام متحدان این کشور آمادگی خود را برای حمایت از تهران و ورود به هرگونه نبردی در آینده اعلام کردند که جمهوری اسلامی را هدف قرار دهد و مشخصا چنانچه در معرض حمله از سوی آمریکا قرار گیرد و امنیتش در معرض خطر قرار گیرد.
به گفته همین منبع لبنان به علت معادله سه بخشی (ارتش،ملت و مقاومت) در این کشور، ذیربط این مسئله خواهد بود و از هرگونه جنگی در آینده کنار گذاشته نخواهد شد. این منبع تایید کرد دبیر کل حزب الله سید حسن نصرالله تهدید کرده است که این حزب دست بسته نخواهد ایستاد و به هرگونه تجاوزی  پاسخ خواهد داد و تنها ناظر باقی نخواهد ماند .این یعنی دایره هرگونه جنگی بین آمریکا و ایران از قرار   گسترده خواهد بود و به لبنان و اسرائیل محدود نخواهد شد.
درباره لبنان این منبع در ادامه گفت: ایران دهه ها در لبنان، سوریه، عراق و فلسطین سرمایه گذاری کرده است. لبنان و اسرائیل علل کافی برای آغاز جنگ دارند. پس از جنگ ٢٠٠٦ اقدامات خصمانه متوقف شد اما آتش بس یا توافق درباره قواعد درگیری صورت نگرفت، از این رو آسان است به وضعیت درگیری بازگشت.
درباره سوریه این منبع گفت اوضاع اقتصادی به علت تحریم های آمریکا علیه این کشور وخیم است و کشور را فلج کرده است. آمریکا و اسرائیل در تلاش برای بازپسگیری آنچه  در جنگ از دست دادند از بازگشت سوریه به آغوش اتحادیه عرب و بازسازی این کشور ممانعت می کنند و باور داشتند برای این کار سوریه باید از ایران چشم پوشی کند. اما رئیس جمهور اسد متحدان خود را برگزید و به سمت جنگ علیه اسرائیل تحت عنوان بازپس گرفتن بلندی های جولان خواهد رفت و احتمالا این مسئله با هرگونه جنگی همزمان است که اسرائیل یا آمریکا علیه ایران آغاز کنند.
اما در عراق به گفته منبع یاد شده، حکومت مرکزی در تلاش برای دوری از هرگونه برخوردی با آمریکا یا ایران است، بلکه فراتر برای حفظ توازن دشوار میان این دو دشمن تلاش می کند. با وجود این، گروه های ایدئولوژیک در تماس با ایران از آمادگی خود برای مشارکت در جنگ علیه نیروهای آمریکایی (بیش از پنج هزار نیروی نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند) در صورت وقوع آن خبر دادند.
اسرائیل قبلا در جهت شکست دادن حزب الله تلاش کرده اما در سال ٢٠٠٦ شکست خورد. آمریکا، اروپا و کشورهای منطقه تغییر نظام در سوریه را تایید کردند، اما در تلاش خود در این راستا شکست خوردند که همچنین با هدف توقف کمک رسانی تسلیحاتی به حزب الله از طریق سوریه بود. زیر نظر جهان، داعش در حال اشغال عراق  و تقسیم این کشور به سه اقلیم کردنشین، سنی نشین و شیعه نشین  بود. ایران از حضور متحدان نیرومند خود در لبنان،سوریه و عراق استفاده کرد. تهران از سال ١٩٧٩ تاکنون سیطره آمریکا را نپذیرفته است.

مترجم: مهری بهرامی
منبع:اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 655 times, 4 visits today)

پاسخی بگذارید