تاریخ: ۱۳:۱۴ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
راه حل دو کشور در آستانه از بین رفتن

رانیه سالوم

اشپیگل (آلمان)


هنگامی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه پیروزی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور را به وی تبریک گفت هنوز تمام آرای ٢١ امین انتخابات کنست شمارش نشده بودند. او گفت، پیروزی نتانیاهو باعث می شود که احتمال حل و فصل مناقشه خاورمیانه افزایش یابد.
اما آیا پیروزی نتانیاهو واقعا فرصتی برای صلح است؟ نخست وزیر اسرائیل به تازگی طی مبارزه برای بقای سیاسی خود وعده داد که بخشی از کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه خواهد نمود. اگرچه او احتمالا ریاست دولت جدید را بر عهده خواهد داشت، اما هنوز هم جایگاه وی متزلزل است: سه پرونده فساد علیه وی جریان دارد. او برای نجات خود، حاضر به چه کارهایی می باشد؟
یوسی کوپرواسر، رئیس سابق بخش تحقیقات اطلاعاتی اسرائیل می گوید: “یک دولت فلسطینی با حاکمیت محدود، تنها زمانی ممکن است که شرایط مناسب فراهم شود.” اما بدین منظور، فلسطینی ها مجبور به تغییر خواسته های خود خواهند بود.
در کرانه غربی، کمتر کسی از یک کشور فلسطینی صحبت می کند. مصطفی برغوثی، عضو شورای مرکزی سازمان آزادیبخش فلسطین می گوید: “راه حل دو کشور دیگر ممکن و عملی نیست. اکنون گزینه های پیش رو، یک دولت آپارتاید اسرائیلی و یک کشور با حقوق برابر برای اسرائیلی ها و فلسطینی ها می باشند.” با این حال، گزینه دوم احتمالا به معنای پایان اسرائیل به عنوان یک کشور دمکراتیک یهودی بوده و حق موجودیت آن را زیر سوال خواهد برد.
در واقع، پیمان های اسلو که در دهه ١٩٩٠ منعقد شدند، نقشه راه حل و فصل مناقشات خاورمیانه را ارائه می دهند، گرچه به مسائل مهم و دشوار نپرداخته اند. اما اکنون با گذشت حدود ٢٦ سال، وضعیت کنونی تقریبا برعکس آن چیزی است که پیش بینی شده بود:
•    دفتر امور انسان دوستانه سازمان ملل متحد (OCHA) برآورد می کند که بیش از ٨٠ درصد از فلسطینی ها در تنها ٣٨ درصد قلمروی کرانه باختری زندگی می کنند.
•    چنین چیزی در نتیجه محدودیت های اسراییلی برای فلسطینی ها در ٦٢ درصد مناطق کرانه غربی موسوم به مناطق C، و همچنین ادامه شهرک سازی و گسترش مناطق نظامی و محافظت شده اسرائیلی است.
•    مناطق C حاوی با ارزش ترین منابع طبیعی کرانه باختری و مناطق اطراف آن هستند. اکثر ساکنان این مناطق، مهاجران اسرائیلی می باشند.
دیپلمات های بلندپایه در بیت المقدس و تل اویو بر این باورند که نتانیاهو ممکن است به زودی شهرک های اسرائیلی بنا شده در مناطق C مانند مائال آدومیم را که بسیار نزدیک به اسرائیل هستند، به قلمروی این کشور ضمیمه کند. آنها بر این باورند که ترامپ از تصمیمات او در “معامله قرن” خود حمایت خواهد کرد. انتظار می رود که برنامه طولانی مدت رئیس جمهور آمریکا برای صلح خاورمیانه در ماه مه منتشر شود. یک دیپلمات برجسته سازمان ملل متحد می گوید: “به طور غیر رسمی، همه می دانند که راه حل دو کشور دیگر وجود ندارد، اما جامعه بین المللی هیچ طرح جایگزینی ندارد. در حال حاضر ترامپ در صدد مقابله و حل و فصل یکجانبه همه مسائل است.”
ترامپ و نتانیاهو می خواهند فشارهای وارده را افزایش دهند تا فلسطینی ها تسلیم شده و به آن بخشی از کرانه غربی بازگردانند که به سختی قابل زندگی می باشد. اما فلسطینی ها به شدت با آن مخالفت می کنند. در کرانه غربی، اکنون بحران بودجه بسیار اوج گرفته و باعث تشدید تنش ها شده است.
در ماه فوریه، دولت اسرائیل پرداخت حدود پنج درصد از درآمدهای مالیاتی را به فلسطین متوقف کرد. از آن زمان، حکومت خودگردان فلسطین از دریافت مبالغ مالیاتی دیگر که حدود یک سوم بودجه آنها را در بر می گیرد، امتناع می کند. در عوض، حقوق و دستمزد کارکنان بخش دولتی مانند نیروهای پلیس و امنیتی طی دو ماه گذشته به نصف کاهش یافته است.
وینچنزو کوپولا، فرمانده ماموریت های غیرنظامی اتحادیه اروپا از جمله در کرانه غربی، می گوید: “پلیس فلسطین دیگر بودجه لازم نداشته و حداکثر خواهد توانست دو یا سه ماه فعالیت داشته باشد. هنگامی که نتانیاهو تصمیم به ضمیمه کردن کرانه باختری بگیرد، ما قطعا شاهد ناآرامی های زیادی در فلسطین خواهیم بود که دیگر هیچ نیروهای امنیتی برای کنترل آن وجود نخواهند داشت.” چنین چیزی به نفع اسرائیل و حتی اروپا نیست.


مترجم: عطیه خرم
منبع: اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید