تاریخ: ۱۳:۱۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
چرا آسانژ می تواند برای ترامپ خطرناک باشد

فراوکه اشتفنز

فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ (آلمان)

به محض اینکه بازداشت جولیان آسانژ، موسس ویکی لیکس در لندن اعلام شد، گمانه زنی ها آغاز شدند: آیا این پرونده جزئیات جدیدی را درباره روابط ترامپ با روسیه و ویکی لیکس فاش خواهد کرد؟ آمریکایی ها آسانژ را به کمک به چلسی منینگ، سرباز افشاگر برای هک کامپیوترهای پنتاگون متهم می کنند. اما تاکنون به نقش ویکی لیکس در انتشار ایمیل های هک شده دموکرات ها به دست روس ها در سال ٢٠١٦ اشاره ای نشده بود. معلوم نیست که آیا می توان انتظار اطلاعات جدیدی را درباره فعالیت های روسیه در انتخابات آمریکا داشت یا خیر.
وزارت دادگستری آمریکا از سال ها پیش در حال تحقیق و بررسی است که آیا آسانژ به طور مستقیم با دولت روسیه ارتباط و همکاری داشته است. رابرت مولر، بازرس ارشد اخیرا تحقیقات خود را درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا به پایان رسانده و هیچ کس را به دست داشتن در این ماجرا متهم ننمود. البته در جریان این تحقیقات فاش گردید آسانژ در خلال کمپین انتخاباتی با دونالد ترامپ جونیور از طریق ایمیل تماس داشته و راجر استون، مشاور ترامپ برای دریافت اطلاعات از ویکی لیکس در مورد ایمیل های هک شده دمکرات ها اعزام شده بود.
مشخص نیست که آیا بعدتر هم این ارتباطات با آسانژ ادامه داشته است. منتقدان ترامپ در حال حاضر نگرانند که وزارت دادگستری بخش های مربوط به این موضوع را قبل از انتشار گزارش مولر سانسور کند. هر چه باشد، مولر هیچ فردی را برای پیگرد قانونی معرفی نکرده و می توان این لاپوشانی را با امنیت ملی توجیه کرد. انتظار می رود این گزارش طی روزهای آینده منتشر شده یا حداقل به کنگره ارسال گردد.
یکی از سوالات بدون پاسخ در تحقیقات روسیه، مربوط به هویت هکر “Guccifer ٢,٠” است که به گفته مقامات آمریکایی، از جمله عوامل سرویس مخفی روسیه می باشد. بر اساس اسناد دادگاه، “گوچیفر” ایمیل های کمیته ملی دمکرات ها و جان پودستا، رئیس کمپین کلینتون را به آسانژ ارسال کرده است. دمکرات ها و جمهوری خواهان در مورد نقش آسانژ در این ماجرا پرسش های بسیاری دارند. آسانژ نیز در این باره ضد و نقیض گویی های بسیاری داشته است – گاه اشاره کرده بود که سال ٢٠١٦ “سال مهمی” برای ویکی لیکس خواهد بود و گاه تمام روابط خود را با روسیه ناچیز و بی اهمیت می خواند.
جمهوری خواهان و ترامپ چندین بار موقعیت خود را در قبال آسانژ تغییر داده اند. برای مثال به گزارش نیویورک تایمز، پیش از اینکه مایک پومپئو به سمت مدیر سیا و سپس وزیر امور خارجه منصوب شود، در سمت خود به عنوان عضو کنگره از ویلیکس به خاطر افشاگری ها علیه کلینتون تقدیر و تشکر کرده بود. اما بعدها او این وبسایت را به جاسوسی برای دشمن متهم کرد.
در حال حاضر اگر آسانژ به امریکا مسترد شده و مورد بازجوئی قرار گیرد، احتمال دارد درباره روابطش با تیم ترامپ نیز صحبت کرده یا حتی سعی کند با مقامات قضایی معامله کند، امری که بعید به نظر می رسد. زیرا وزارت دادگستری اقدامات ویکی لیکس و چلسی منینگ را به مثابه حمله به امنیت ملی به شمار می آورد. بسیاری از روزنامه نگاران آمریکایی دیدگاهی متفاوت داشته و نگران هستند که این اقدامات در حقیقت حمله به حقوق روزنامه نگاران محقق باشد. با این حال، هنوز معلوم نیست که آیا آسانژ واقعا به آمریکا مسترد خواهد شد و آیا می توان به اتهامات فعلی وی موارد دیگری اضافه نمود.

مترجم: عطیه خرم
اداره کل رسانه های خارجی

 

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید