قاهره ناگزیر شد، از اتحاد علیه تهران دوری کند
تاریخ: ۱۳:۰۶ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
چرخش ناتوی عربی به سوی ایران

ایگور سوبوتین

نزاویسمایا گازتا (روسیه)

طرح ناتوی عربی که در خصوص آن توافق ها حاصل شده، اما هنوز به مرحله اجرا نرسیده، با شکست مواجه شده است. مصر از مشارکت در اتحاد امنیت خاور نزدیک که مورد حمایت امریکا قرار دارد، امتناع کرد. قاهره حتی از اعزام هیات خود به دیدار مرحله ای اعضای این اتحاد در عربستان سعودی امتناع کرد. در محافل کارشناسی توجهات را به سوی این موضوع جلب می کنند که مصر در ناتوی عربی نقش مرکزی را ایفا می کند و خروج آن از اتحاد می تواند به معنای شکست این طرح باشد.
به گزارش خبرگزاری «رویترز»، مصر از حمایت فعال از اتحاد نظامی – سیاسی که عربستان سعودی از آن حمایت می کند، امتناع کرده است. ریاض برای مقابله با نفوذ روز افزون ایران در خاور نزدیک به اتحاد امنیت خاور نزدیک نیاز دارد. دولت مصر از آن بیم دارد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، نتواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ٢٠٢٠ میلادی مجددا، پیروز شود. دیگر دلیل مصر این است که این کشور نگران وخیم تر شدن روابطش با تهران است. گفتنی است که دیگر اعضای ناتوی عربی (بحرین، قطر، کویت، امارات متحده عربی، عمان، عربستان سعودی و اردن) تلاش می کنند تا از تمامی امکانات دیپلماتیکی خود برای متقاعد ساختن حکومت مصر برای ازسرگیری مشارکتش در این اتحاد استفاده کنند. در حال حاضر، چنین به نظر می رسد که قاهره در عقیده خود قاطع است – در روزهای اخیر، مصر از امتناع خود برای اعزام هیاتش برای دیدار در عربستان سعودی درباره ناتوی عربی سخن گفت.
در این زمینه، آنتون مارداسوف، کارشناس شورای روسیه در امور بین الملل، به نشریه «نزاویسیمایا گازتا» گفت: «اگر قاهره تغییر عقیده ندهد، در آنصورت خروج این کشور از اتحاد، عملا، به معنای شکست ناتوی عربی خواهد بود، زیرا مصر به همراه عربستان سعودی نقش مرکزی را در این اتحاد ایفا می کنند. اتحاد بدون قاهره و نیروهای مسلح این کشور، اتحاد ضعیف و شکست خورده ای بشمار خواهد رفت. از یک سو، واشنگتن از آمادگی اش برای کاهش حضورش در منطقه برای فعال تر شدن بازیکنان اصلی و حمایت مالی از آنها سخن می گوید. از سوی دیگر، کشورهای عربی دارای منافع گوناگونی هستند و از این رو، متحد ساختن آنها علیه ایران کار بسیار دشواری خواهد بود. در این رابطه، اتحاد امنیت خاور نزدیک ساختاری بشمار می رود که باید برای اقدامات نظامی علیه ایران آمادگی داشته باشد. به رغم آن که مصر در کنفرانس ورشو که از ماهیت ضد ایرانی برخوردار بود، شرکت کرد، اما موضع قاهره در قبال تهران دو گانه است. برای مصر، مبارزه با ایران اولویت اول بشمار نمی رود. برعکس، قاهره و تهران دارای نقاط مشترکی نیز هستند – حمایت از رژیم سوریه و تمایل برای پیشبرد روند کنترل بر برنامه هسته ای اسرائیل».
می بایست خاطر نشان کرد که خروج مصر از این اتحاد، تنها ضربه ای نیست که در این اواخر، به اتحاد امنیت خاور نزدیک وارد شده است. پرونده جمال خاشقچی نیز مانع از اجرای این تفکر شده بود، زیرا براساس گزارشات منتشر شده، ظاهرا، در قتل این روزنامه نگار رژیم سعودی دست داشته است. در این زمینه، می بایست روابط با ریاض از چند جهت مورد بررسی قرار گیرد.

مترجم: شادی اصغری
اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 60 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید