تاریخ: ۱۱:۳۶ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۵
ایران فعالیت پیشرفته هسته ای را از سرگرفت

آدام کردو

واشنگتن فیری بیکن

(آمریکا)


مقامات جمهوری اسلامی ایران به مناسبت روز ملی هسته ای در این کشور، دستور ساخت شماری از سانتریفوژهای پیشرفته را صادر کرده اند و ساخت این گونه سانتریفوژها نیز آغاز شده است. مقامات ارشد ایران می گویند این اقدام به افتخار تلاش های جهادی همه دست اندارکاران برنامه هسته ای کشور صورت گرفته است.
آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در مراسم رونمایی از سانتریفوژهای آی آر – ٦ که اصلی ترین تجهیزات برای غنی سازی اورانیوم با عیار مورد استفاده در جنگ افزار هسته ای محسوب می شود، مدعی شد که ایران موشک ها و جنگ افزارهایی در اختیار دارد که شما حتی تصور آن را نیز برای شما دشوار است.
روحانی در این مراسم گفت امروز و در خلال یکسال گذشته ١١٤ فناوری جدید در سازمان انرژی اتمی ایران راه اندازی شده اند و افزود پیام ما به جهانیان این است: شما نتوانسته اید و نخواهید توانست مانع پیشرفت مردم ایران و دانشمندان این کشور شوید. اگر تا دیروز از سانتریفوژهای آی آر – یک می ترسید، حالا بفرمائید این هم  سانتریفوژ آی آر -٦.
نصب این نسل از سانتریفوژها گام دیگری در مسیر پیشرفت و دانش فنی ایران در زمینه هسته ای است که بخشی از آن بر اساس توافق هسته ای که سال گذشته دونالد ترامپ از آن خارج شد، مشروع و قانونی محسوب می شود.
روحانی در سخنرانی خود در مراسم رونمایی از سانتریفوژهای جدید گفت تحریم های آمریکا نتوانسته است جلوی پیشرفت ایران در عرصه هسته ای را سد کند.
رئیس جمهور ایران خطاب به زمامداران آمریکا گفت شما مدعی هستند که با تحریم های خود راه پیشرفت ما را در زمینه فناوری سد کرده اید اما خودتان نیز می دانید که دروغ می گوئید.
وی گفت ما امروز سانتریفوژهای آی آر – شش را نصب کردیم و اگر به تحریم های نا مشروع خود ادامه دهید در آینده ای نه چندان دور سانتریفوژهای آی آر – ٨ را نیز راه اندازی خواهیم کرد.

مترجم: داود حیدری

اداره کل رسانه های خارجی

(Visited 45 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید