تاریخ: ۱۳:۵۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
نقشه های ترامپ در خاورمیانه نقش بر آب شده است

فرد کاپلان
­مجله اسلیت (آمریکا)

تصمیم مصر برای خروج از ائتلاف ضد ایرانی ترامپ نشان می دهد که برنامه های بزرگ دولت آمریکا برای خاورمیانه به یک نمایش مسخره تبدیل شده است.
این هفته زمانی که مصر از ائتلاف ضد ایرانی که عربستان سعودی دو سال پیش آن را پیشنهاد دارد و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و مشاوران ارشد وی از آن حمایت کرده اند، خارج شد، راهبرد ترامپ در خاورمیانه بار دیگر شکست سختی را متحمل شد.
در حقیقت، خروج مصر از این ائتلاف که یک روز پس از دیدار عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر، و ترامپ در کاخ سفید اتفاق افتاد – دیدار گرمی که ترامپ با تمجید از سیسی وی را یک “رئیس جمهور بزرگ” خواند – این شکست را تشدید کرد.
در آخر، این حقیقت که مصر بزرگترین ارتش را در جهان عرب دارد نشان می دهد که این ائتلاف – که سابقا به آن ائتلاف راهبردی خاورمیانه یا “ناتو عربی” گفته می شود – پیش از آنکه مستحکم شود، فرو ریخته است.
در اخبار بسیار مرتبط با این موضوع، پیروزی مجدد بنیامین نتانیاهو در این هفته به عنوان نخست وزیر اسرائیل، همچنین تعهد وی برای الحاق کرانه باختری به اسرائیل، تقریبا تضمین می کند که شانس توافق صلح میان اسرائیل و فلسطینیان به صفر رسیده است.
برخی در اسرائیل و شاید خود نتانیاهو، فکر می کنند که حمایت مشتاقانه ترامپ از انتخاب مجدد نتانیاهو در این رقابت تنگاتنگ موجب پیروزی وی شده است. ممکن بود بسیاری از روسای جمهور آمریکا از این مسئله به عنوان اهرمی برای واداشتن نتانیاهو به حمایت از سیاست های مخرب خود  استفاده کنند اما ترامپ این کار را نمی کند. ترامپ در تلاش برای کسب آرای یهودیان و مسیحیان انجیلی در انتخابات ۲۰۲۰، اجازه می دهد نتانیاهو و حتی شرکای راستگرای افراطی اش هر چه می خواهند انجام دهند. حتی کمی قبل از انتخابات نیز ترامپ رسما حاکمیت اسرائیل را بر بلندی های جولان به رسمیت شناخت و چیزی در ازای آن نخواست.
سران عرب در سال های اخیر حمایت خود را از فلسطینیان کاهش داده اند زیرا توجهشان به جنگ سرد با ایران که عاملی برای اتحاد برخی از کشورهای عربی با اسرائیل شده، جلب شده است.  (البته  حمایت آنها از آرمان فلسطین، حتی در دوران اوج قدرت یاسر عرفات، همیشه با نیرنگ بوده است، برای آن که توجه ها را از اختلافات داخلی و خانمان برانداز و مشکلات حکومت داری خود منحرف کنند.) با این حال، تصور این که اگر نتانیاهو کماکان به برنامه های توسعه طلبانه خود ادامه دهد، این رهبران با صلح آشکار با اسرائیل موافقت کنند دشوار است.
در کتاب جدید ویکی وارد آمده است، در بخشی از برنامه صلحی که کوشنر، داماد ترامپ، طراحی کرده است، اردن باید در ازای دریافت قطعه ای از زمین از عربستان سعودی، بخشی از خاک خود را به فلسطینیان بدهد. سعودی ها نیز در ازای آن، دو جزیره در دریای سرخ را از مصر می گیرند.  این یک ایده نامعقول است.
خاورمیانه حتی برای بهترین دیپلمات ها با بهترین مقاصد نیز جای سختی است. اگر تنش های منطقه ای میان شیعیان و سنی ها تنها مشکل این منطقه بود، باز هم برایش کافی بود. اما منطقه با درگیری هایی فراوانی بر سر ایدئولوژی، مذهب و سرزمین مواجه است. برخی کشورها در برخی مسائل متحد هستند و بر سر برخی دیگر از مسائل دشمن یکدیگرند. بر سر مرزها اختلاف نظر وجود دارد، تروریست های بین المللی بر تنش ها دامن می زنند، همانطور که قدرت های خارجی جنگ های محلی را جنگ های نیابتی برای منافع خود می دانند.
اما ترامپ با تشویق بدترین گرایشات نتانیاهو، اوضاع را بدتر می کند، به درگیری های فرقه ای ایران-عربستان دامن می زند، هیچ فتح باب دیپلماتیکی را ایجاد نمی کند (حتی به صورت  نمایشی) و حتی کمترین نفوذی را هم که ممکن است داشته باشد از بین می برد به جز وقتی پای تشویق به جنگ علیه ایران و متحدانش به میان می آید.
خروج مصر از ائتلاف ضد ایران باید گوشزدی باشد برای ترامپ که متوجه شود خاورمیانه پیچیده تر از آن است که تصور می کرد.
مشکل سیسی با ناتو عربی سه جنبه دارد. اول این که وی فکر نمی کند که آمریکا به آن پایبند باشد، به خصوص اگر ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ به پیروزی نرسد. دوم این که کشورهای عضو آینده ناتو عربی -کویت، بحرین، قطر، عمان، اردن و امارات متحده عربی و همچنین مصر و عربستان سعودی – خودشان با یکدیگر اختلاف دارند. سوم این که، مصر با وجود رقابت دیرینه با ایران بر سر سلطه بر منطقه، احساس نمی کند که از سوی رهبران فعلی جمهوری اسلامی به طور مستقیم تهدید شده باشد و هیچ تمایلی برای تشدید تنش با آنها ندارد و تمایل بسیار کمی دارد که از طریق یک ائتلاف وارد جنگ با این کشور شود.
این اتفاق آخر، یعنی خروج مصر از ناتو عربی ترامپ را بسیار متعجب کرد. وی از این که سیسی هیچ علاقه ای به ایران ندارد اما در عین حال تمایلی نیز به سرنگونی حکومت این کشور ندارد، گیج شده است.
در خاتمه این تحلیل آمده است، شکست بزرگ در سیاست ترامپ در منطقه این است که وی نمی داند چه می خواهد به جز کمک کردن به اسرائیل و ضربه زدن به ایران. وی هیچ راهبردی به جز عرض اندام کردن ندارد و جدایی مصر از ناتو عربی این مسئله را از همیشه روشن تر می کند.

(Visited 66 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید