تاریخ: ۱۳:۴۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
دلایل خروج مصر از ناتوی عربی از زبان پروفسور  طارق فهمی

خبرگزاری آناتولی

مصر با توجه به اختلاف نظرهای اساسی با آمریکا در خصوص برخی مسائل نظیر طرح تاسیس کشور فلسطین ، بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمینشان ، موضوع اعلام پایتختی قدس برای اسرائیل و به رسمیت شناختن حاکمیت این رژیم بر بلندیهای جولان سوریه ، از مشارکت در طرح ناتوی عربی خودداری کرد.
پروفسور طارق فهمی استاد دانشگاه قاهره و کارشناس روابط بین المللی در مصاحبه خبرگزاری آناتولی با اشاره  به سفر اخیر عبدالفتاح السیسی به آمریکا گفت: آمریکا طرح «معامله قرن» را  طراحی کرد و تلاش می کند  فلسطینی ها را  از «طرح کشور فلسطینی به پایتختی قدس» و پذیرش بازگشت پناهندگان فلسطینی به سرزمینهای اشغالی  منصرف کند.
قاهره و واشنگتن درباره طرح معامله قرن از سه جهت دچار اختلاف نظر هستند:
۱- مصر ازطرح تشکیل دو کشور  فلسطینی واسرائیلی در کنار هم  اما  آمریکا ازطرح یک کشور  با دو ملت متشکل از یهودی و فلسطینی حمایت می کند.
۲-  ترامپ در ۶ دسامبر ۲۰۱۷ قدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد.
۳- ترامپ ۲۵ مارس ۲۰۱۹  حاکمیت اسرائیل را بر  بلندیهای  جولان سوریه به رسمیت شناخت و  مصوبه دولت آمریکا را امضا کرد.
طارق فهمی افزود: قاهره و واشنگتن درباره بحران لیبی و سوریه، ناتوی عربی و حفظ امنیت کشورهای خلیج(فارس) وحدت نظر دارند در حالیکه مصر ه در این پرونده ها از قدرت مانور زیادی برخوردار است. روابط مصر و آمریکا باثبات است و مصر نقش مهمی در حفظ معادلات منطقه ای بر عهده دارد و آمریکا از سیاستهای السیسی بخوبی استقبال می کند.
طرح تشکیل  کشور  فلسطین در جغرافیای سیاسی غزه و صحرای سینا و نقشه های منتشر شده درباره آن ارتباطی با معامله قرن و صحرای سینا ندارد و این نوع طرحها در دوران ریاست جمهوری حسنی مبارک در بین سالهای ۱۹۸۱ تا ۲۰۱۱ و دوران بعد از آن از جانب  مصر رد شده است.
سعید صادق استاد دانشگاه آمریکایی قاهره و کارشناس جامعه شناسی سیاست در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی گفت:  آمریکا تلاش می کند  برای حفظ امنیت کشورهای خلیج (فارس) و مقابله با تهدیدات ایران با همکاری مصر و اردن «ائتلاف استراتژیک خاورمیانه» را سازماندهی کند اما مصر مایل به شرکت در این طرح موسوم به «ناتوی عربی» نیست.

(Visited 101 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید