تاریخ: ۱۳:۳۱ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۴
کودتای نظامی لیبی نتیجه همکاری بن سلمان و وزیر دفاع سودان است

محمد صادق الحسینی

روزنامه البناء (لبنان)

با نزدیک شدن به ساعات سرنوشت ساز و نهایی در رویارویی محور مقاومت و محور شرارتی که جهت اجرایی کردن طرح شکست خورده معامله قرن تعجیل دارد، دستان بسته و قطع شده  آمریکا به شمال آفریقا و شاخ آفریقا رسید تا بتواند مقاومت عرب و مسلمانان آزاده را درهم بپیچد. آمریکا تلاش می کند از طرح رو به افول بهار عربی به مرحله ایی برسد که بتواند ارتش های باقی مانده عربی را به خدمت خود و نوکران مرتجع و دنباله رو در شبه جزیره عرب در آورد.
این کشور این هدف را از لیبی آغاز کرده است زیرا در این کشور به یکی از دنباله روهایش یعنی خلیفه حفتر در سفری که به ریاض داشت،  چراغ سبز نشان داد، سپس با بهره برداری از شبکه های باقی مانده از استعمار فرانسه در ارتش ملی الجزایر سعی کرد کشوری را که در تاریخش نام یک میلیون شهید نقش بسته است به ویرانه تبدیل کند.
این طرح در ادامه به سودانی رسید که سرشار از انرژی است، هدف این است که این کشور، که در مجاورت شاخ آفریقاست، شرایطی مشابه با لیبی و الجزایر پیدا کند.
درباره سودان منابع خاص ما تاکید دارند که کودتایی که در این کشور رخ داده است با هماهنگی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان، عمر البشیر ( رئیس جمهور مخلوع) و عوض بن عوف وزیر دفاع سودان بود؛ وزیر دفاعی که اخیرا برای مشارکت در نشست ناتوی عربی،  وارد ریاض شده بود.
اما اهداف تغییر در سودان را می توان در موارد زیر خلاصه کرد؛
۱- عملی کردن طرح پیش دستانه برای جلوگیری از احتمال پیروزی مخالفان واقعی عمر البشیر و موفقیت آنان در ایجاد تغییرات ریشه ای در کشور، زیرا  این اتفاق می تواند شامل نقش سودان در یمن نیز بشود.
۲- پایان دادن به نقش ترکیه و  قطر در سودان  از طریق مهار بن عوف که از مهره های سعودی به شمار می آید
۳- تسهیل در ارسال کمک های مالی از عربستان و امارات به سودان از طریق خارج کردن عمر البشیر از قدرت. به این دلیل که البشیر با تحریم هایی روبروست. این کار با این هدف انجام می شود که بتوانند تا حد امکان مردم سودان را آرام کنند و  از این طریق نظامیان سودان را در یمن نگه دارند .
در هر حال هدف هر چه باشد آمریکایی که طراح معامله قرن است ره به جایی نخواهد برد زیرا مردان خدا در هرمز تا باب المندب و از آنجا تا جبل الطارق آماده اند و بار دیگر زهری را به خورد آمریکا خواهند داد که پیش از این در شام و عراق به این کشور خورانده بودند.

(Visited 49 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید