تاریخ: ۱۵:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
آمریکا سپاه پاسداران انقلاب ایران را به عنوان سازمان تروریستی طبقه بندی کرد

فرانک هرمان

دراشتاندارد (اتریش)


آمریکا سپاه پاسداران ایران، یکی از ستون های نظامی و اقتصادی جمهوری اسلامی را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کرده است. این اولین بار است که آمریکا نیروهای دولتی کشور دیگری را در این فهرست قرار می دهد.
ترامپ در بیانیه خود نوشت هدف این اقدام، تاکید بر این نکته است که اقدامات ایران اساسا با کشورهای دیگر متفاوت می باشد. با این طبقه بندی، اکنون کاملا روشن شده افرادی که با ایران همکاری کرده یا از آنها حمایت نموده، چه ریسکی می کنند.
چنین اقدامی به این معنی است که واشنگتن می تواند نه تنها سپاه پاسداران، بلکه همچنین شرکت ها و افرادی را که با آنها در تماس هستند، مشمول تحریم قرار دهد. برچسب “سازمان تروریستی” اجازه می دهد تا دولت ترامپ علیه تمامی این افراد اقدامات قانونی اتخاذ نماید، حساب های بانکی آنان را مسدود نموده و محدودیت های سفر اعمال کند.
این تصمیم جنجال برانگیز نشان می دهد تندروهای حاضر در کابینه توانسته اند به اهداف خود برسند. اگرچه مقامات ارشد نظامی آمریکا علیه این اقدام هشدار داده بودند، زیرا از نظر آنها این کار تنها آب به آسیاب تندروهای ایرانی ریختن است. بنا به استدلال آنان، تندروهای ایران که از جمله مخالفان [آقای] حسن روحانی هستند، می توانند از این فرصت برای توجیه حمله به نیروهای ویژه آمریکا در منطقه، از جمله در عراق یا سوریه استفاده کنند. اما در نهایت ترامپ از توصیه های مایک پومپئو، وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی که طرفداران سختگیری و عدم انعطاف هستند، پیروی کرد.
شورای امنیت ملی ایران در روز دوشنبه با قرار دادن ارتش آمریکا در فهرست “حامیان تروریسم” به اقدام ترامپ پاسخ داد. در بیانیه شورای امنیت ملی ذکر شده که “اقدامات نابخردانه و غیر قانونی” ترامپ خطر بزرگی برای “ثبات و صلح منطقه ای و بین المللی” به شمار می روند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم آمریکا استقبال کرد. او روز دوشنبه گفت، ترامپ بدین ترتیب یکی از درخواست های وی را که به نفع همه کشورهای منطقه می باشد، برآورده کرده است. این اقدام دولت آمریکا یک روز قبل از انتخابات پارلمان در اسرائیل اتخاذ و اعلام شد.

(Visited 10 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید