تاریخ: ۱۲:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۳
چرا عربستان پافشاری دارد که در یمن، با ایران می جنگد؟

صالح القزوینی

رای الیوم (انگلستان)


از ماه مارس ٢٠١٥ زمانی که عربستان تصمیم گرفت به یمن حمله کند تا به امروز، این کشور و متحدانش در یمن  بر این نکته پافشاری می کنند که قصد آن ها ریشه کن ساختن حضور ایران در یمن است. این در زمانی است که همه از جمله عربستان می دانند ایران حضوری (شبیه حضورش در لبنان یا سایر کشورها) در یمن ندارد.
برجسته ترین اهداف عربستان از این پافشاری ، به شرح زیر است :
نخست: تضعیف حوثی ها و پایین آوردن منزلت و اعتبار آن ها و  القای این مسئله که عربستان از منزلتی بالاتر و وزن اعتباری بیشتراز آن دارد که با گروهی پا برهنه بجنگد که تا چند وقت پیش در کوه های صعده زندگی می کردند.
دوم: دور کردن جامعه بین المللی و کشورهای منطقه به ویژه دوستان عربستان از ایران و اعمال انزوا علیه این کشور زیرا وقتی ریاض اعلام می کند در یمن با ایران می جنگد این مسئله با زمانی تفاوت دارد که اعلام می کند با حوثی ها در جنگ است. در وضعیت نخست کشورهای جهان به ویژه دوستانش را در تنگنا قرار می دهد اگر بخواهند به ایران نزدیک شوند و روابط خود را با این کشور مستحکم کنند. از این رو می بینیم برخی از این کشور ها روابط خود را با ایران قطع کردند همچنین کشورهای دیگر سطح این روابط را کاهش دادند.
سوم: ریاض باور دارد وانمود کردن جنگ با ایران در یمن عربستان انجام هرگونه اقدام تنش زا علیه تهران را موجهه جلوه خواهد می دهد. از این رو بارها از زبان مسئولان متعدد سعودی از جمله ولیعهد محمد بن سلمان بیان شد کشورش نبرد را از یمن به داخل ایران منتقل خواهد کرد.
چهارم: ریاض باور دارد این که اعلام جنگ با ایران در یمن ، مداخله در امور داخلی ایران را برایش مجاز می کند. در صورتی که اگر اعلام کند با حوثی ها در جنگ است مداخله در امور داخلی این کشور طبق قوانین بین المللی مجاز نیست.
ایران، عربستان را هم طراز خود در درگیری در یمن ندانست از این رو این ماموریت را به گروه طرفدار خود واگذار کرد.
ایران امروز به بازیگر اصلی در یمن در کنار حوثی ها تبدیل شده است و این امر اتفاق نمی افتاد اگر عربستان به یمن حمله نمی کرد و نام ایران را به میان نمی آورد. ریاض می توانست با حوثی ها به توافق برسد و متحمل این ضررها نمی شد به ویژه اینکه آن ها بارها آمادگی خود را برای گفتگو و پایبندی به هر توافقی اعلام کردند و شاید ریاض در آن زمان می توانست شروط خود را در هر روند مذاکراتی با حوثی ها تحمیل کند و با وجود این که همچنان فرصت برای هرگونه توافقی وجود دارد، اما چنانچه ریاض این فرصت را مغتنم بشمارد مطمئنا امیتازدهی ها و هزینه آن برای این کشور زیاد خواهد بود.

(Visited 27 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید