تاریخ: ۱۲:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
هدف امریکا برای حذف یک سوم از عرصه اقتصادی ایران

آرتم فیلیپوف

وزگلیاد (روسیه)


دونالد ترامپ به نقض قوانین نظم بین المللی ادامه می دهد. این بار، او تصمیم بی سابقه ای را اتخاذ کرد – واشنگتن ساختار نظامی و رسمی ایران را سازمان تروریستی اعلام کرد. از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران سخن در میان است.
در روز دوشنبه، دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از نیت دولت خود برای قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی سخن گفت. به گزارش رسانه های گروهی، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، و جان بولتون، مشاور رئیس جمهور امریکا در امور امنیت ملی، از این تصمیم حمایت کرده اند. این گام بی سابقه امریکا در راستای اعمال فشار هر چه بیشتر بر ایران با هدف کشاندن این کشور به انزوای بین المللی است. در هفته گذشته، وزارت امور خارجه امریکا بیانیه ویژه ای را صادر کرد که براساس آن، ایران مسئول کشته شدن ٦٠٠ نفر از نظامیان امریکایی در عراق شناخته شده است. دشمنی آشتی ناپذیر ژئو سیاسی ایران با عربستان سعودی و بحرین نیز باعث شده تا این کشورها در اکتبر سال ٢٠١٨ میلادی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران وارد فهرست سازمان های تروریستی خود کنند.
در ماه مه سال گذشته، پرزیدنت ترامپ از خروج امریکا از توافق هسته ای با ایران سخن گفت. در پی آن، دولت ترامپ تحریم های ضد ایرانی را با هدف کاهش درآمدهای تهران از صادرات نفت و گاز اعمال کرد. پیشتر نیز امریکا نام ده ها نفر از مقامات مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست تحریم ها کرده بود. اما، این نخستین بار است که امریکا یک سازمان دولتی کشوری را تروریست می نامد. واشنگتن آشکارا، اعلام کرده که قصد دارد، از تمامی ابزارها برای وارد آوردن ضربه علیه حکومت ایران استفاده کند. به احتمال زیاد، به رسمیت شناخته شدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان سازمان تروریستی با چند هدف همراه است:

نخست – از این طریق، ترامپ در آستانه برگزاری انتخابات کنست در اسرائیل، از بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، حمایت معنوی و روحی می کند. در اواخر ماه مارس نیز واشنگتن رسما، حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان را به رسمیت شناخت.

دوم – این تصمیم امریکا می تواند ضربه مهلکی به اقتصاد ایران وارد کند. موضوع از این قرار است که در حال حاضر، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از طریق شرکت های خواهر کنترل یک سوم از اقتصادی ایران را در دست دارد.

سوم – تضعیف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که چندین سال از فعالیتش در سوریه در حمایت از بشار اسد می گذرد، می تواند اوضاع جاری در سوریه را به نفع آمریکا تحت تاثیر قرار دهد.


جمهوری خواهان در کنگره امریکا از این تصمیم ترامپ حمایت کرده اند. اما، برخی از مقامات برای نمونه، جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا، با این تصمیم ترامپ مخالفت کرده است. نظامیان امریکایی از آن بیم دارند که این گام واکنش متقابل ایران علیه نظامیان امریکایی در منطقه را به همراه داشته باشد. در این میان، ایران در خصوص پاسخ متقابل خود در صورت ادامه مشی تند از سوی امریکا هشدار داده است. ایران در پاسخ، نیروهای مسلح امریکا را وارد فهرست سازمان های تروریستی خود کرده است.

(Visited 19 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید