تاریخ: ۱۰:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۲
ایران ارتش امریکا را سازمان تروریستی اعلام کرد

لیدیا میک میس

گازتارو (روسیه)


رسانه های گروهی خبر می دهند که در ایران، نیروهای مسلح امریکا را سازمان تروریستی اعلام کرده اند. این اقدام در پاسخ به قید شدن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی از سوی امریکا بوده است. شبکه تلویزیونی پرس تی وی ایران خبر داده که شورای عالی امنیت ملی ایران ارتش امریکا را وارد فهرست سازمان های تروریستی خود کرده است. پیشتر، نامه مربوط را محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به [آقای] حسن روحانی، رئیس جمهور این کشور، ارسال کرده بود.
بدین ترتیب، تهران به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، پاسخ داد که گفته بود، واشنگتن قصد دارد، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را سازمان تروریستی اعلام کند. به گفته ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران از تروریسم حمایت و کمک مالی می کند و ایران از آن به عنوان ابزاری برای دستیابی به منافع خود استفاده می کند. رئیس جمهور امریکا هشدار داده که کشورش به افزایش فشارها بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه خواهد داد. این نخستین بار است که امریکا سازمان دولتی کشور دیگری را گروهک تروریستی اعلام می کند. براساس بیانات کاخ سفید، این تصمیم نشان می دهد که اقدامات ایران از ریشه با اقدامات دیگر کشورها مغایرت دارد. مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا، اعلام کرده که هفته آینده، تصمیم مرتبط با برسمیت شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان سازمان تروریستی اجرایی خواهد شد.
جان بولتون، مشاور امنیت ملی امریکا، نیز از این تصمیم رهبر امریکا حمایت کرده است. و این در حالی است که پنتاگون و سرویس های اطلاعاتی امریکا با برسمیت شناختن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به عنوان گروهگ تروریستی مخالفت کرده اند. در روزهای اخیر، آنها بارها، به کاخ سفید هشدار داده اند که قید نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی می تواند به تهدیدی برای نیروهای امریکایی در عراق و مبارزه علیه گروهک تندروی داعش تبدیل شود. پیش از این نیز، امریکا تدابیر محدود کننده ای را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعمال کرده بود. در اکتبر سال ٢٠١٧ میلادی، وزارت خزانه داری امریکا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست تحریم ها کرده بود و علت آن را فعالیت های تروریستی این سازمان خوانده بود. اما، وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرده بود که این تصمیم به معنای تروریستی خواندن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیست. در پی این اظهارات، سردار محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ایران، از آمادگی شان برای دادن پاسخ های متقابل سخن گفت.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران – سازمان نظامی و زبده ایران است که در سال ١٩٧٩ میلادی و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در این کشور شکل گرفت. سپاه بخشی از نیروهای مسلح ایران است، اما در این میان، دارای ساختارهای موازی با ارتش نیز است: نیروی هوایی، نیروی دریایی، نیروی زمینی، قوای موشکی. هدف سپاه، دفاع از استقلال کشور، دفاع از دین اسلامی در جامعه و مبارزه با مخالفان است. نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به جریان های ایدئولوژیکی و دینی توجه ویژه ای دارند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در جنگ سوریه و در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، مشارکت دارد. براساس ارزیابی های گوناگون، ١٠٠ هزار نفر از نیروهای نظامی سپاه در سوریه فعالیت دارند.
در اوایل ماه مه سال گذشته، روابط واشنگتن و تهران بعد از تصمیم دونالد ترامپ برای خروج یک جانبه از توافق هسته ای و از سرگیری تحریم ها علیه ایران وخیم تر شد. در ماه نوامبر، بسته جدید تحریم های امریکا علیه ایران اعمال شد. به موازات ممنوعیت برای صادرات نفت ایران، تحریم ها علیه عرصه های صنعت، تجارت و عملیات بانکی نیز اعمال می شوند. توافق هسته ای در سال ٢٠١٥ میلادی میان ایران و شش قدرت جهانی امضا شد. این توافقنامه کاهش فعالیت های هسته ای تهران را به همراه داشت. در ازای آن، تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد، امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران لغو شد.

(Visited 11 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید