تاریخ: ۱۳:۳۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
با این اشتباه احمقانه آرامش ارتش آمریکا به پایان رسیده است

دیلان دانیل بومر

دی ولت (آلمان)


این اقدامی ارزش و اهمیت نمادین زیادی داشته و در عین حال بسیار جنجال برانگیز است: دولت دونالد ترامپ، سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی کرده است.
ایران به این اقدام پاسخ شدیداللحنی داد: سرلشکر محمد علی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت “در نتیجه این اقدام احمقانه، آرامش ارتش و نیروهای امنیتی امریکا در غرب آسیا به پایان رسیده است.” همچنین به گزارش رسانه های دولتی، ایران نیز به نوبه خود آمریکا را “یک حامی دولتی تروریسم” خوانده است.
گروه شبه نظامی سپاه پاسداران ستون مرکزی نظام دولتی ایران است. یگان های قدس سپاه پاسداران مسئول فعالیت های خارجی ایران بوده و برنامه های هسته ای و موشکی این کشور نیز تحت نظارت و مدیریت این نهاد قرار دارد.
اما در درجه اول، سپاه پاسداران یک عامل قدرت توانمند در صحنه سیاست داخلی هستند. آنها موقعیت های کلیدی در ساختار قدرت دولتی را در دست گرفته، از طریق نیروهای بسیج شبکه ای با حدود دوازده میلیون عضو داوطلب در اختیار داشته و حدود یک سوم اقتصاد ملی را کنترل می کنند.
طبقه بندی این نهاد به عنوان یک سازمان تروریستی، عواقبی قانونی در بر دارد که حتی شرکت های فعال در آمریکا را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. زیرا شهروندان آمریکا و افرادی که در آمریکا مشغول فعالیت هستند، اجازه ندارند به اعضای سازمان های تروریستی هیچ گونه خدمات یا کالا ارائه دهند. علاوه بر این، بر اساس قوانین آمریکا می توان تمام منابع مالی و سایر دارایی های متعلق به خویشاوندان یا نمایندگان سازمان های تروریستی را مسدود نمود.
اقداماتی که در نتیجه طبقه بندی این نهاد به عنوان یک سازمان تروریستی اکنون امکان پذیر هستند، در نگاه اول چشمگیر به نظر می رسند. اما مشخص نیست که تا چه حد تاثیرات و تغییرات واقعی بر جای خواهند گذاشت. زیرا یگان های قدس از مدت ها پیش به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی شده بودند. همچنین، بسیاری از اعضای برجسته سپاه پاسداران نیز مشمول تحریم های شخصی می باشند.
در بیانیه مطبوعاتی وزارت امور خارجه آمریکا ذکر شده که این طبقه بندی “گام مهمی در تلاش های ما برای اعمال حداکثر فشار بر رژیم ایران” است. این اقدام تأکیدی بر این موضوع می باشد که “ایران یک نظام غیرقانونی بوده و از تروریسم به عنوان ابزار اصلی فعالیت های دولتی استفاده می کند.” در این بیانیه به حملات این نهاد در کشورهای مختلف نیز اشاره شده است.
در میان این مثال ها، از وقایع اخیر آلمان نیز نام برده شده است. در ژانویه ٢٠١٨، ده عضو سپاه پاسداران که قصد انجام حملات تروریستی داشتند، دستگیر شدند. یکی دیگر از اعضای این نهاد نیز به جرم جاسوسی از یک گروه آلمانی-اسرائیلی محکوم شد.
این اقدام دولت آمریکا در واشنگتن نیز با انتقادهایی روبرو شده است. تا کنون هیچ نیروی نظامی رسمی کشوری به عنوان یک سازمان تروریستی طبقه بندی نشده است. ناظران در آمریکا هشدار می دهند که کشورهای دیگر نیز می توانند اقدام مشابهی علیه نیروهای آمریکا انجام دهند. این دقیقا همان چیزی است که نمایندگان پارلمان ایران تهدید به انجام آن می کنند.
وندی شرمن، مذاکره کننده ارشد سابق واشنگتن در مذاکرات هسته ای ایران، در مصاحبه با آژانس خبری رویترز نگرانی دیگری را ابراز کرد: “سپاه پاسداران از مدت ها پیش تحت تحریم های جامع قرار داشته و این اقدام اکنون امنیت نیروهای ما را در منطقه به خطر می اندازد.” سخنان سرلشکر جعفری مبنی بر پایان آرامش و صلح نیروهای آمریکا، به این نگرانی دامن می زند. در صورتی که هشدار جعفری جدی بوده و عملی گردد، ممکن است مناقشه و بحران های کنونی شدت یابند. شرمن که در آمریکا به عنوان نماینده سیاست منفعلانه دولت اوباما در قبال ایران دیده می شود، ترامپ را متهم کرده با این اقدام آگاهانه و عمدا در پی تحریک و تشدید درگیری های نظامی می باشد.

(Visited 51 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید