تاریخ: ۱۴:۲۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
آیا آخرین اقدام ترامپ بر ایران تاثیری خواهد داشت؟

نگار مرتضوی

 ایندپندنت

دونالد ترامپ اعلام کرد که سپاه پاسداران ایران را در لیست سازمان های تروریستی قرار می دهد. این اولین باری است که نیروی نظامی رسمی یک دولت خارجی به عنوان تروریست دسته بندی می شود و شکی نیست که چنین حرکت بی سابقه ای عواقب جدی برای ایران و سراسر خاورمیانه خواهد داشت. متقابلا، شورایعالی امنیت ملی ایران نیز اعلام کرد که فرماندهی مرکزی امریکا در غرب آسیا را گروه تروریستی می دانند.
این موضوعی است که چرخه تنش در خاورمیانه را بالا می برد؛ اول جنگ لفظی و سپس اقدامات و سیاستهایی که می تواند به راحتی منطقه را درگیر خشونت و جنگ دوباره کند. در این زمینه دلیل مخالفت فرماندهان نظامی امریکا با تصمیم ترامپ روشن است. در همین خصوص وال استریت ژونال به نقل از فرماندهان نظامی سیا و پنتاگون گزارش داده که آن ها نگران هستند چنین حرکتی به نیروهای ایرانی مجوز عملیات نظامی علیه امریکایی ها در منطقه را اعطا کند.
تنها فردی که قطعا از این اقدام خوشحال است، نخست وزیر اسرائیل می باشد. نتانیاهو دائما برای جلوگیری از شکل گیری مذاکره و دیپلماسی بین ایران و امریکا تلاش  و برخورد نظامی بین دو کشور را تشویق می کرد.
مشکل اینجاست که سیاست فشار حداکثری ترامپ، میانه رو ها در ایران را تضعیف و موقعیت تندروها را تقویت کرده و باعث اتحاد گروه های مخالف سیاسی در ایران شده است. برای مثال عبدالله رمضان زاده، فعال سیاسی اصلاح طلب، گفته که صرف نظر از اختلافات داخلی، در مقابل دشمن بی منطق باید متحد و یکپارچه از نیروی مسلح خود پشتیبانی کنیم. همچنین آذر منصوری،رئیس حزب اتحاد مردم که سازمان اصلاح طلبی ایران است از سپاه حمایت کرده و در توئیتی نوشته: اولویت ما اهمیت منافع ملی است وهیچ حکومت خارجی حق ندارد، آن را تهدید کند.
البته قرار دادن سپاه در لیست گروه های تروریستی، عواقب جدی اقتصادی ندارد. در حقیقت سپاه سالیان زیادی است که به دلیل مشارکت عمده در اقتصاد ایران، هدف تحریم های امریکا بوده است.  البته این تحریم ها بیش از نیروهای نظامی و دولتی، مردم را هدف قرار داده است.

(Visited 93 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید