گروه: اخبار
تاریخ: ۱۴:۱۷ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
نتانیاهو: شهرک های یهودنشین در کرانه باختری را به خاک اسراییل ضمیمه خواهم کرد

 ساتو تاکائو

سانکی (ژاپن)

نتانیاهو ، نخست وزیر اسراییل ، روز ششم ماه جاری و در آستانه انتخابات پارلمان این کشور که روز نهم ماه جاری برگزار خواهد شد ، دیدگاهی نشان داد دایر بر اینکه:« در صورت پیروزی در انتخابات ، شهرک های یهودی نشین در کرانه غربی رود اردن را به خاک اسراییل الحاق خواهد کرد. » به نظر می رسد نخست وزیر اسراییل با چنین بیاناتی جلب حمایت جناح راست اسراییل در انتخابات سراسری را مدنظر دارد. اما با این حال مقامات دولت خودمختار فلسطین که بر کرانه غربی رود اردن حکمرانی می کنند ، یکی پس از دیگری از نخست وزیر اسراییل انتقاد کردند.
نتانیاهو ،‌ نخست وزیر اسراییل ، در مصاحبه با رسانه های این کشور در پاسخ به این پرسش که چرا حاکمیت اسراییل را به کرانه غربی سمت اردن گسترش نمی دهید؟ با اشاره به اینکه:« ما این طرح را در مرحله بعدی پیش خواهیم برد » اظهار داشت:« شهرک های یهودی نشین کرانه غربی رود اردن را به خاک اسراییل ضمیمه خواهیم کرد. »
از یک سو ، حدود دو میلیون و نهصد هزار فلسطینی در کرانه غربی رود اردن زندگی می کنند و از سوی دیگر اسراییل با ساخت حدود صد بیست شهرک حدود چهارصد هزار یهودی را در این محل مستقر کرده است. جامعه بین الملل از فعالیت شهرک سازی اسراییل به جهت نقض کنوانسیون وین انتقاد کرده است. بر اساس کنوانسیون وین تغییر موقعیت سرزمین اشغالی ممنوع است.

(Visited 9 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید