تاریخ: ۲۱:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که چین چندین مسجد بزرگ را در منطقه اویغور تخریب کرده است

تیموته ویلار

نوول آبزرواتور (فرانسه)


شوان زانگ، دانشجوی دانشگاه ونکوور کانادا در صفحه توییتر خود همواره فجایعی را که  رژیم چین به ویژه در تبت و منطقه سین کیانگ که اقلیت مسلمانان اویغور در آن ساکن هستند مرتکب می شود، محکوم می کند. او با مشاهده تصاویر ماهواره ای به این نتیجه رسیده است که مسجد بزرگ اتیکه کریا ، شهری با ٣٠ هزار سکنه در این ایالت غربی چین، در بهار ٢٠١٨ کاملاً ویران شده است. این مسجد بزرگ با قدمت ٨٠٠ ساله در سایت میراث ملی به ثبت رسیده بود.
برخی سازمان های نقشه برداری نیز تخریب این بنا را تایید می کنند، اما در گوگل مپ این مسجد هنوز دیده می شود.
سایت تحقیقاتی Bellingcat نیز در حال بررسی شایعاتی درباره تخریب مسجد بزرگ دیگر کارگلیک است. به نظر می رسد تصاویر سازمان های نقشه برداری تخریب حداقل جزئی این بنای قدیمی حدود ٥٠٠ سال را در دسامبر گذشته تایید می کند.
علاوه بر این دو مسجد بزرگ، تعداد زیادی از اماکن عبادی کوچک در سال های اخیر تخریب شده اند. یک دانشجو می گوید گنبد و مناره مسجدی تخریب شده است تا احتمالاً به عنوان مکان لائیک بازسازی شود.
پکن از زمان سیاست «چینی کردن» اعلام شده توسط شی جین پینگ در سال ٢٠١٥ و به بهانه مبارزه ضد جهادی، با تخریب ساختمان های مذهبی، اردوگاه های کار اجباری و نظارت گسترده، اقدامات سرکوبگرانه ای را در برابر اقلیت اویغور، ترک زبان ها و سنی ها به اجرا درآورده است.
روز چهارشنبه ٤٣ نفر از اعضای هر حزب دمکرات و جمهوری کنگره آمریکا از دولت ترامپ خواستند تا با تحریم های مالی در برابر  مسئولان چینی، تدابیری را در مورد مساله جین پینگ اتخاذ کنند. آنها از شرکت های امریکایی هوش مصنوعی خواستند تا همکاری خود با شرکت های چینی را متوقف کنند.
به گزارش محققان سازمان ملل متحد، حدود یک میلیون شهروند چینی از جمله اویغورها، و دیگر اعضای اقوام  مسلمان مانند قزاق ها در اردوگاه های «بازآموزی »  منطقه زندانی شده اند. پکن آنها را مراکز مبارزه با «افراط گرایی اسلامی» می داند.

(Visited 29 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید