تاریخ: ۱۴:۰۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۱
در تونس نیز رئیس دولت سالخورده و فرتوت از شرکت دوباره در انتخابات انصراف می دهد

اولریش اشمید

نویه زوریشر سایتونگ


به نظر می رسد که در الجزایر و تونس  دوران سیاستمداران فرتوت و سالخورده آرام آرام به پایان می رسد. در الجزایر، جبهه لیبراسیون ملی که بر سر قدر ت است در اواخر فوریه عبدالعزیز بوتفلیقه را برای دوره پنجم ریاست جمهوری نامزد کرد، امری که جرقه تظاهرات سراسری بود تا در نهایت رئیس دولت مجبور به تسلیم شد. در تونس نیز حزب سکولار ندای تونس در ماه ژانویه باجی قائد السبسی را بار دیگر برای ریاست جمهوری در ژانویه نامزد کرده بود. در حال حاضر این سیاستمدار ٩٢ ساله گفته است که او بعید می داند در این انتخابات شرکت کند.
در تونس، انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ١٧ نوامبر برگزار می شود، و حزبی که السبسی خود آن را در سال ٢٠١٢ تأسیس کرده، ظاهرا نمی تواند از این کهنه سرباز سیاسی دست بکشد. پس زمینه این روند که با توجه به سن بالای السبسی بسیار عجیب و غریب است، جنگ قدرت بین رئیس جمهور و پیروان او از یک سو و یوسف الشاهد نخست نخست وزیر از سوی دیگر است. اختلاف بین این دو، حزب ندای تونس را که پایگاه سکولارها در تونس به شمار می رود، دچار تنش شدیدی نمود. الشاهد از این حزب اخراج شد و در پایان ژانویه حزبی به نام تحیه تونس (زنده باد تونس) را تاسیس کرد. تحیه تونس در حال حاضر پس از حزب النهضه میانه رو و اسلام گرا، دومین نیروی بزرگ سیاسی در این کشور محسوب می شود.
السبسی تصمیم خود را طی یک کنفرانس حزبی در المنستیر اعلام کرد. رئیس جمهور گفت: وقت آن رسیده که به جوانان فضا و فرصت دهیم. با این حال، احتمال دارد که السبسی تحت فشار قابل توجهی این تصمیم را اتخاذ کرده باشد. رهبران حزب او با دقت رویدادهای الجزایر را پیگیری می کنند و ممکن است به این نتیجه رسیده باشند که اگر یک جنبش مردمی گسترده در تونس رخ دهد، وضعیت نامطلوبی رخ خواهد داد.
اما تونس از نظر دموکراسی بسیار فراتر و پیشرفته تر از الجزایر است. تونس تنها کشور آفریقای شمالی محسوب می شود که بعد از بهار عربی، به طور جدی نظامی دمکراتیک ایجاد کرد. اگرچه بسیاری از ناظران آن را به عنوان یک “دموکراسی معیوب” طبقه بندی می کنند، اما به هر حال نوعی دموکراسی به شمار می رود. بدین علت وضعیت تونس همواره نسبتا آرام باقی مانده است. اکنون پس از کناره گیری السبسی، بعید است تظاهرات اعتراضی برقرار شود. حزب ندای تونس عاقلانه عمل کرد، لذا شانس آن برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افزایش یافته است. هنوز معلوم نیست نامزد بعدی این حزب که خواهد بود. گفته می شود الشاهد به این جایگاه علاقه مند است، اما او احتمالا به عنوان نامزد تحیه تونس وارد رقابت های انتخاباتی خواهد شد. اگرچه در تجربه او شکی نیست، اما بسیاری از جوانان او را به عنوان تکنوکراتی سرد می بینند. پیش از انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات پارلمانی تونس نیز در تاریخ ٦ اکتبر برگزار خواهد شد.

(Visited 13 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید