تاریخ: ۱۲:۰۲ :: ۱۳۹۸/۰۱/۲۰
چگونه شناسایی واحد نظامی ایران به عنوان یک سازمان تروریستی، روابط ایالات متحده با ایران را دشوارتر خواهد ساخت

واشنگتن پست

دولت ترامپ روز دوشنبه اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران (IRGC) را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی (FTO) معرفی کرد و لایه دیگری از تحریم ها را به ایران اضافه خواهد کرد. این موضوع گام بی سابقه ای در روابط بین الملل است که ایالات متحده برای اولین بار یک نیروی نظامی دولتی را به عنوان یک سازمان تروریستی در کنار القاعده، دولت اسلامی[داعش]، ارتش سرخ و بسیاری دیگر از سازمان های ممنوعه ذکر کرده است. این حرکت باعث می شود که سپاه پاسداران تحت تاثیر وسیعی از مکانیسم های فشار قانونی و مالی توسط ایالات متحده قرار گیرد.
چنین قدمی از سوی مخالفان ایران نیز به ویژه عربستان سعودی، امارات متحده عربی و اسرائیل استقبال می شود.
این اقدام علیرغم اعمال فشار بر ایران، می تواند روابط ایالات متحده با عراق را پیچیده ترکند، جایی که سپاه پاسداران در حال حاضر با همکاران عراقی خود آشکارا در تعامل است. ایالات متحده در حال حاضر سعی کرده است تا دولت عراق را مجبور به پایان دادن به تجارت خود با ایران کند و بغداد را با تحریم های مالی ایالات متحده مواجه سازد اما به دلیل وابستگی اقتصادی عراق به ایران، قادر به تحمیل آن نیست. اگر ایالات متحده تلاش کند تا عراق را مجبور به شکستن روابط با سپاه پاسداران کند، احتمالا این موضوع به مقاومت سختی تبدیل خواهد شد. سپاه پاسداران به شدت از نیروهای بسیج محبوب و یک سازمان رسمی ارتش عراق حمایت می کند و روابط بسیار خوبی با سیاستمداران و سازمان های واسطه ای در عراق دارد.
مقامات ایرانی پیش از این نیز با تهدید ، اعلام کرده اند و هشدار داده اند که ایران به این اقدام ایالات متحده در اعلام تروریستی بودن سپاه، پاسخ خواهد داد. این ممکن است به نظر احمقانه برسد، اما همچنین می تواند باعث مشکلات واقعی شود و زمینه تقابل بیشتر میان نیروهای نظامی دو کشور را افزایش دهد.

(Visited 69 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید