تاریخ: ۱۴:۴۰ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹

ژان فرانسوا باپتیست

لاکروا (فزانسه)


روز جمعه پنجم آوریل، ترزا می، نخست وزیر انگلیس، برای حل بحران سیاسی در انگلیس درخواست کرد تا برگزیت را تا سی ام ژوئن به تعویق بیاندازد، دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، نیز تعویق «انعطاف پذیر» حداکثر یک سال را پیشنهاد داد. روزنامه لاکروا درباره این موضوع با کریستین لوکسن، کارشناس سیاسی مسایل اروپا در دانشکده علوم سیاسی، مصاحبه کرده است.
لاکروا: درخواست ترزا می مبنی بر تعویق برگزیت تا سی ام ژوئن قبل از شروع به کار پارلمان جدید اروپا مستلزم چیست؟
کریستین لوکسن: بسیاری از مسایل مطرح است. ترزا می برگزاری انتخابات اروپا را رد نمی کند. در این شرایط مبارزه چگونه است؟ آیا به انگلیسی ها خواهند گفت دیگر به آراء شما نیازی نیست. این سوال کاملا عجیب است و نمی دانم چگونه اروپایی ها بتوانند آن را بپذیرند.
آیا پیشنهاد دونالد تاسک، رئیس شورای اروپا، که تعویق «انعطاف پذیر» تا ١٢ ماه را پیشنهاد کرده بود، بسیار جدی است؟
این پیشنهاد احتمالاً بیشتر منطقی است، اما مساله انتخابات را مطرح می کند. یادداشت کمیسیون اروپا در چند هفته پیش به وضوح مشکل قانونی حفظ انگلیس در اتحادیه اروپا را فراتر از انتخابات اروپا نشان می دهد. باید تاکید کرد که دونالد تاسک یک لیبرال لهستانی است و از دیدگاه وی لندن عامل توازن در برابر فرانسه و آلمان است و از این دیدگاه او به خروج انگلیس بسیار حساس است.
آیا بیست و هفت کشور در برابر درخواست تعویق لندن دیدگاه یکسانی دارند؟
موضع روسای جمهور و دولت ها در زمانی که مبارزات انتخابات اروپا آغاز می شود، متناسب با منافع ملی است. امانوئل مکرون که نپذیرفت اتحادیه اروپا اسیر بحران انگلیس باشد، بسیار تندتر از آنگلا مرکل عمل کرد.
بنابراین چندان عجیب نخواهد بود اگر فرانسه تعویق دوباره خروج انگلیس از اتحادیه اروپا را «اندکی عجولانه» بداند. پاریس می خواهد بداند آیا از هم اکنون تا اجلاس اروپا در دهم آوریل در بروکسل،  «طرح قابل قبولی» می تواند از مذاکرات با جرمی کوربن، رهبر مخالفان انگلیس، ارایه  شود.

(Visited 242 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید