گروه: اخبار
تاریخ: ۱۴:۲۳ :: ۱۳۹۸/۰۱/۱۹
دریافت وام یک میلیارد دلاری توسط اردن از بانک جهانی

بلومبرگ (آمریکا)

اردن و بانک جهانی در مورد یک وام یک میلیارد دلاری برای کاهش بدهی‌های این کشور خاورمیانه و احیای اقتصاد آن مذاکره می کنند. اقتصاد اردن با ورود بیش از یک میلیون پناهنده سوری تحت فشار است.

عمر رزاز، نخست وزیر اردن در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد گفت:« دولت اردن برای کاهش بار سنگین بدهی خود از چندین روش مثل وامهای آسان یا تمرکز بر تحریک رشد اقتصادی استفاده می کند». وی افزود اردن به دنبال تسهیلاتی ۳۰ ساله با بانک جهانی و یک نرخ سود ۴ درصد است .

اردن که بدهی عمومی آن ۳۹.۵ میلیارد دلار تقریباً برابر تولید اقتصادی آن است، با افزایش قیمت جهانی کالاها ضربه خورد . آمریکا سال گذشته متعهد شد ۶ میلیارد دلار طی ۵ سال به این کشور کمک کند یعنی بیشتر از سالانه یک میلیارد دلار .

جنگ های منطقه ای به اقتصاد اردن آسیب رساند و نرخ بیکاری بالا باعث نارضایتی هایی شد. باز شدن مجدد اخیر مرز اردن با عراق پس از خروج نظامیان داعش از منطقه باعث ۱۳.۶ درصد افزایش سالانه صادرات اردن در سه ماهه اول ۲۰۱۹ شد .

رزاز گفت:« ما با افزایش صادرات سعی در پیشبرد رشد اقتصادی داریم». وی گفت این دو کشور همچنین قصد دارند شبکه های الکتریکی خود را به هم متصل کنند و یک منطقه صنعتی در نزدیک مرز بسازند .

اردن طبق قراردادی که در فوریه بسته شد به زودی روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت از عراق وارد می کند. رزاز گفت طرح خط لوله نفت از شهر بصره در عراق به عقبه در اردن طی سه سال آینده اجرا می شود .

(Visited 8 times, 1 visits today)

پاسخی بگذارید